Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гералд Кнаус: Трябва спешно решение за миграционната сделка с Турция

Мигранти са използвали лодка, за да си направят палатка след пристигането си на гръцкия остров Лесбос в края на март.
Снимка: БТА

Корона кризата е огромно изпитание за всички, но като всяко друго бедствие, тя се превръща в катализатор на нови кризи. И задълбочава вече съществуващи.

Тази седмица позабравената бежанска криза отново напомни за себе си - два от бежанските лагери в Гърция бяха поставени под карантина заради регистрирани случаи на Covid-19. А ситуацията на Егейските острови е красноречиво доказателство за липсата на общ европейски план за справяне с миграцията.

Да помогне се опитва Гералд Кнаус, австрийски социолог и експерт по въпросите на миграцията, често представян като авторът на споразумението за бежанците между ЕС и Турция от 2016 година. В очакване на нова миграционна вълна към Европа заради хубавото време Кнаус работи по продължаването на тази сделка и съветва ЕС, как да се предотврати хуманитарна катастрофа в пренаселените лагери в Егейско море.

На островите в Егейско море ситуацията е особено драматична - над 40 хиляди души живеят при катастрофални условия, без никаква възможност да спазват елементарните правила, които спазваме всички останали - физическа дистанция, редовно миене на ръце, изолация на хора със симптоми на инфекцията“, каза той за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

Дори няма стратегия, как да преодолеем това положение. Говоря за медицински, но и за хуманитарен проблем, който трябва да се реши възможно най-скоро, защото това се случва на външната граница на ЕС и не е проблем само на Гърция“.

„Наистина ли искаме на остров Лесбос или друг остров да се разболеят хиляди хора? На целия остров има само 6 интензивни легла. За богата Европа това е неприемливо“, посочи Гералд Кнаус в интервю за Весела Владкова.

Гералд Кнаус

- Дори и преди пандемията бежанският въпрос се оказа, че чертае много дълбока разделителна линия в ЕС. Защо смятате, че сега е правилният момент за неговото разрешаване?

- Всички в Европа спазват физическа дистанция. Защо това да не важи за бежанците на Егейските острови? Поддържам ежедневен контакт с хуманитарните организации в Гърция и те ми признават, че просто се надяват на късмет да не избухне епидемия. Не мога да си представя, че това е европейски отговор на опасността.

Ако ЕС сега каже, ще заделим за интеграцията на бежанците с право на закрила още толкова пари, колкото в рамките на предишното споразумение с Турция, и ако Турция веднага се съгласи да продължи да спазва споразумението от 2016 година, това ще бъде основата за следващи преговори с Турция за сключването на ново споразумение след като отмине пандемията. В момента обаче трябва спешно решение.

Сега много неща са трудно постижими, но има и такива, които можем да направим. Трябва просто политическа воля. Например Гърция се съгласи, че на фона на пандемията трябва да намали броят на бежанците по островите в Егейско море. Т.е. 35 хиляди души в рамките на две седмици да бъдат изведени от лагерите. Те могат да бъдат настанени в хотели и социални жилища в континентална Гърция.

- Струпването на толкова много мигранти в лагерите по островите не означава ли, че всъщност сделката с Турция не проработи? Като автор на споразумението от преди четири години вероятно страдате, че в началото на март Турция едностранно я прекрати.

- Трябва да кажа, че в резултат на споразумението от март 2016 година цели четири години нелегалната миграция към Европа беше успешно ограничена. За съжаление, това работещо споразумение вече повече от един месец не важи, защото Турция престана да го спазва.

Гърция престана да разглежда молби за убежище, правата на бежанците не се спазват, границите са затворени и мигрантите са принудени да живеят на островите при нечовешки условия. Всичко това се случва на територията на ЕС, който се смята за съюз на ценности и подкрепя всички конвенции за човешките права.

Още в началото на март, когато Турция отвори границите за бежанците, няколко страни от Евросъюза се ангажираха да приемат на своя територия деца от бежанските лагери. Германия тази седмица прие 50, а Люксембург - 12, други държави от т.нар. „коалиция на желаещите“ вероятно ще последват. В нея участват още Франция, Хърватия, Финландия, Ирландия и Португалия. А ангажиментът им е за 1600 деца.

Коментарът на Гералд Кнаус е лаконичен:

„Това би помогнало на Гърция, би бил един прекрасен хуманен жест за предотвратяването на хуманитарна катастрофа“

Той настоява миграционната политика да бъде един от приоритетите на германското европредседателство, което започва през юли.

Интервюто с Гералд Кнаус може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45