Една от тези групи е на пациентите с онкологични заболявания. У нас с тежката диагноза живеят над 350 000 души.
Пациентите с онкологични заболявания са с понижен имунитет, затова са и сред най-застрашените рискови групи в настоящата епидемична обстановка. За това към тях трябва да се насочат много специфични грижи, смята председателят на сдружението "Спри рака" Росица Касабова. Маски, ръкавици, дезинфектанти, социална изолация – изброява тя, но предупреждава: „Да не спират да се движат активно, да се хранят правилно, защото това има огромно значение и за имунитета, и за опасността от заразяване.”
Росица Касабова съветва онкоболните да не предприемат прекъсване на лечение произволно, без консултация със специалист. „Специалистът е този, който ще прецени кое е доминантата в случая и как да протече лечението, ако се налага да се лекува и едното, и другото.”
Има случаи на хора, които се отказват от лечение заради страха от зараза с коронавируса, потвърди Касабова.
Спрелите терапията се подлагат на още по-сериозен риск предвид епидемията от Covid-19, допълва Росица Касабова, като се позовава на данни от Китай и Италия. „В случаите на онкопациенти, засегнати от коронавируса, са по-рискови тези, които тотално са прекъснали лечението, отколкото тези, които са го заменили или са продължили лечението си.”
Онкоболните пациенти са приемат много трудно новата ситуация и извънредното положение, защото страхът от болестта се допълва и от новата заплаха за здравето и живота им, обясни пред БНР психологът Събка Чехович.
„През първата седмица беше панически страх – какво сега, как ще бъде, как да постъпя, не стига ли това, пък сега и другото. Но този страх постепенно премина в едни по-нормални норми. Всеки един от хората търсеше най-правилния път за себе си. Ако човек се остави на страха, той стои в този страх, няма излизане от този страх. Конкретно за хората в процес на онкотерапия това в момента е по-важната терапия, отколкото реалния страх от евентуално заболяване”, коментира психологът в предаването „Хоризонт до обед”.
Раковоболните постепенно преодоляват страха от коронавируса и се приспособяват към обстановката, твърди и пловдивският онколог д-р Татяна Апостолова. Тя пояснява, че така направената организация свежда до минимум риска от заразяване при лечението им.
„Нещо, което много им се разяснява: че прекъсването на лечението може да бъде за тяхното здраве фатално. Защото би трябвало - такова е заболяването, да си получават регулярно терапията. Във времето можем да отложим примерно един курс химиотерапия с една-две седмици, но в по-дълъг период от време това би било рисковано за тях.”
Извънредното положение и наложените от него ограничения може да доведат до забавяне на диагностиката, опасяват се лекарите.
Ако заболяването се открие по време на спешна операция или при други обстоятелства, извънредното положение не е пречка лечението да започне веднага.
Онкоболните са високорискова група пациенти, при които е задължително тестването за коронавирус, подчертава Росица Касабова от сдружението "Спри рака". „Ако по-рано се хване тази инфекция при тях, те могат по-безболезнено да се излекуват. Те могат да нямат симптоматиката първоначално и тогава е още по-лесно - вирусът не е тръгнал.”
Добре е пациентите да бъдат изследвани, но не можем да разчитаме изцяло на тестовете във всекидневната си работа, смята д-р Татяна Апостолова. „Подготвени сме, ако установим не само температура, а и друга симптоматика, свързана с клиниката на новия вирус, съответно да реагираме. Но една диагностика, първоначална, с бързите тестове, би била прекрасна.”
Важно е пациентите с онкологични заболявания да не бъдат заблуждавани за реалната ситуация, в която се намираме. Трябва да са наясно какво трябва да направят, за да очакват по-добро бъдеще, съветва психологът Събка Чехович.
Много е важно и поведението на семейството и приятелския кръг. „Да няма съжаление в поведението на околните. Да има любов. Да има грижа, да има откритост. Но в никакъв случай съжаление. Отсрещният го усеща и това е твърде демотивиращо за него.”
"Да помогнем на най-уязвимите" е мотото на националната благотворителна кампания, организирана от сдружението "Спри рака" и Портал на пациента. Целта е да се събират средства за осигуряване на предпазни облекла и консумативи и тестове за онкоболните пациенти и медиците, които ги лекуват, съобщи Росица Касабова.
Детайли по темата чуйте и в звуковия файл.Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...