Когато се пречи на работата на Народното събрание и съдилищата не работят, тогава няма възможност за контрол върху изпълнителната власт, подчерта тя. „Изпълнителната власт, оставена без контрол, по правило винаги се хлъзга към авторитаризъм. Трите формални власти трябва да се балансират една друга дори при извънредно положение.“
Позиция на правозащитната общност, оповестена на 13 април, формулира 15 заплахи за демокрацията и 7 положителни възможности, породени от кризата, посочи Димитрина Петрова. Прави се правозащитен анализ на всяка от ограничителните мерки – дали те са законни, дали съответстват на целта и дали са строго необходими, тоест дали същата цел не би могла да се постигне и с по-лека мярка.
Ограничителните мерки у нас не са добре таргетирани и не отговарят на условията за въвеждане на извънредни мерки, разписани в критерии на международното право. Получава се така, че мярката е или недостатъчна и неефективна, или прекалено рестриктивна, коментира Димитрина Петрова, според която „не се получава в нашето управление точно този баланс".
Много се говори за пропорционалност, а това означава да се претегли дали ползата тежи повече от вредата, каза Петрова.
„КПП-тата (в ромските квартали – бел. ред.) според нас са извънредно проблематични. Могат да представляват случаи на пряка дискриминация на етническа основа, строго забранена при всички обстоятелства, включително при извънредно положение. Вече има от вчера доклад на „Амнести интернешънъл“ срещу България с изразена тревога за етническа дискриминация на ромските квартали. Тук проблемът е, че имаме една бланкетна мярка – не се анализира и не се преценява на място колко е опасно, а целият квартал се блокира.“
Като друг пример за надхвърляне на границите на пропорционалните ограничения Димитрина Петрова откроява вечерния час в Стара Загора. „Този вечерен час - какъв му е смисълът? Нима излизането по неотложни оправдани причини се различава от същото денем? С какво това помага на борбата срещу коронавируса?“
Има много примери за необмислено въвеждане на мерки с дисциплинарен, наказателен подход, смята Димитрина Петрова. „Както в началото - 5 хиляди лева глоба за преминаване през една градска градинка. Това говори за инстинктите на управляващите най-напред да ударят с голямата балтия. Първо да накажат, а после ще му мислим. Това е подход, това е манталитет.“
Като абсурд Димитрина Петрова определя затварянето на парковете, докато същевременно работят църквите.
„Смятам за абсолютен абсурд, че ми е затворена Витоша, а ми е отворен храм-паметник „Александър Невски“. Аз не искам да отида на църква, аз искам да отида в природата! Не виждам абсолютно никакъв здрав смисъл в това. Някой да ми обясни в какво е смисълът. Не могат да регулират движението в планината ли? А могат в църквата? На два метра в църквата е по-лесно да бъдем, отколкото в планината?“
КПП-тата по великденските празници са провал на управлението, категорична е Димитрина Петрова.
„Хора, които излязоха от София в сряда-четвъртък преди Великден като законопослушни граждани, няколко дни по-късно се оказаха в унизителното положение да чакат на огромни опашки с часове, да не могат да се приберат, изведнъж те се оказаха закононарушители. Тук няма разум. Това не са разумни, премислени мерки. Нас ни правят на маймуни. Някаква мярка се въвежда, след това тя самата показва абсурда си и се отменя. Има маски - няма маски. Ще има двучасови коридори за влизане – няма да има.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..