Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на Земята

Коронавирусът - шанс за нов живот на природата

Може ли кризата с коронавируса да доведе до цялостно преосмисляне на начина ни на живот?
Снимка: БТА

Международният ден на Земята - 22 април, тази година се отбелязва за 50-ти пореден път.  

За първи път Денят на Земята се отбелязва през 1970 година, когато на 22 април милиони американци излизат на улицата да протестират срещу неглижирането на природата. Тогава те настояват за нов път към бъдещето.

Отличените с награди режисьори и изследователи на „National Geographic" Дерек и Бевърли Джубърт твърдят в интервю за „Ройтерс”, че пандемията от новия коронавирус е шанс за преосмисляне на отношението на човечеството към природата

Това е такава травма за света и ако не излезем от нея променени или по-добри, то това би било огромна загуба на възможности и трябва да се порицаем. През историята са се случвали големи бедствия, но след тях сме били по-обединени и по-добри в емоционален, физически, духовен и рационален план. Надявам се сега това да се продължи и в емоционален и екологичен план. Тези моменти не се случват просто така. Трябва да израстеш след тях. Наистина се надявам, когато всичко приключи, да не се върнем към обичайните практики, тъй като това би била огромна загуба на всичката тъга и смърт”, казва 64-годишният Дерек Джубърт.

Семейство Джубърт изучава Африка вече три десетилетия и засне филм по повод 50-тия юбилей на Деня на Земята. Заедно със съпругата си Дерек Джубърт е заснел над 25 филма за „Нешънъл Джиографик”. 

Замърсяването с въглероден диоксид осезаемо се свива вследствие на изолацията и икономическите ограничения по време на пандемията от Covid-19. Снимка: БТА

Въпреки че по данни на организацията Global Carbon Project поради икономическия застой тази година въглеродният диоксид в атмосферата ще спадне до нивата от времето на Втората световна война, той смята, че сривът на туризма сред дивата природа в резултат на пандемията всъщност повече вреди, отколкото помага.

„Наистина съм притеснен за срива в туризма, тъй като заради това страдат цели общности. Изчезват мерките срещу бракониерството и виждаме, че то рязко се увеличава, тъй като огромни територии се обезлюдяват поради липса на туристи,” коментира документалистът.

Бевърли Джубърт изразява надежда младите хора да продължат тласъка за промяна в еконагласите на човечеството.

Следващото поколение се справя феноменално добре в разбирането, че проблем съществува и младите искат да се опитат да го поправят. Например виждаме как Грета Тунберг говори открито и много деца по света следват примера й. Това ни дава надежда.”

Междувремeнно новият документален филм „Планетата на човеците”, продуциран от американския документалист с леви убеждения и носител на „Оскар” Майкъл Мур, задава въпроса „Ами ако зелените технологии не са достатъчно, за да се спасят планетата и човечеството?” 

Според Джеф Гибс - режисьор на продукцията, заснемането на която е отнело години, енергията от възобновяеми източници и индустриализацията са две страни на едно и също нещо, а именно - отчаяни мерки да бъде спасена не планетата, а начинът ни на живот.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05