Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новата екранизация на "Дюн" излиза в края на годината

Тимъти Шаламе, Ребека Фъргюсън
Снимка: consequenceofsound.net

Феновете на научната фантастика едва ли са пропуснали първите кадри от предстоящата нова екранизация по романа на Франк Хърбърт "Дюн". Романът, вдъхновил големи фантастични поредици, които и до днес гледаме и обичаме, разказва вълнуваща история, свързана с пустинна планета и специална подправка.

През 1965 година на книжния пазар се появява „Дюн“ от американския писател Франк Хърбърт. Научно-фантастичния роман се превръща в първия носител на наградата „Небюла“, връчвана от Асоциацията на писателите на научна фантастика и фентъзи в Америка. По десетките пътеки на сюжета в „Дюн“ ни повежда Петър Атанасов от специализирания сайт СайФай.бг. 

"Дюн" се развива на планетата Дюн или Еракис - това е една пустинна планета, която е важна за галактиката със своята подправка меланж, само там се произвежда тя. Тя е нещо като наркотик, пристрастява хората и също така обаче им дава известна възможност да виждат в бъдещето", разказа Петър Атанасов.

Въпреки всички качества на книгата, които я превръщат в безценно литературно наследство, две са основните причини за нейната популярност. Така мисли писателят, учител и фен на поредицата Милен Димитров.

"Първото е, че нямаш чувството, че четеш книга от 1965 година. От темите до езика - всичко изглежда съвременно и дори сякаш засяга днешните проблеми. Другото нещо е начинът, по който е написана." 

В края на годината ще видим новата екранизация по популярния роман "Дюн". Това обаче не е първият опит да се направи филм за книгата, припомня Милен Димитров.

"През 1984 е направен опит за филмова адаптация. Казвам опит, защото филмът се оказа не особено успешен. Разбира се, че Дейвид Линч е невероятен кинорежисьор, но според мен изборът точно той да режисира "Дюн" не е особено удачен".

Светът на Дюн е основно вдъхновение за популярни поредици като „Междузвездни войни“ и „Колелото на времето". Премиерата на новата продукция по фантастичния епос е планирана за 18 декември. Кого ще видим в главните роли - разказва Петър Атанасов. "В основните роли ще видим някои от най-големите актьори в момента - Тимъти Шаламе, Ребека Фъргюсън, Оскар Айзък, Джордж Броли" 

Първите кадри от новия филм дебютираха в мрежата на 13 април. Режисьор е Дени Вилньов, когото познаваме от всепризнатите от критиката и киноманите продукции „Сикарио“, „Блейд Рънър 2049“ и „Първи контакт“.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17