"Възловият въпрос е за границите между пазарна икономика и пазарно общество. Размахът на пандемията е свързан с пренасянето на принципите на пазарната икономика и в сферата на здравеопазването. Има неща, които не могат да бъдат търговски организации. Болниците осигуряват сигурност, те са част от базовата сигурност на обществото. Абсолютното господство на пазарния принцип е разрушително за обществото". Това каза пред БНР социологът проф. Петър-Емил Митев в коментар на очакванията за пренареждане на глобалните сили и играчи след пандемията от Covid-19.
Той добави, че в икономически аспект има хипотези за затваряне на националните икономики и глобализацията да бъде прекратена или върната назад:
"Това е пресилено, глобализацията е обективен процес. Ще има определени национални акценти, когато става дума за средства за национална сигурност, гарантиращи здравеопазването и медицинската стабилност на една страна, те трябва да бъдат произвеждани в националните граници".
Социологът заяви още, че: "Шпорите, които тласкат към форсиране и гонене на ръст на БВП, са част от механизма на капиталистическата икономика. Производството в развитите страни и сега произвежда достатъчно за потреблението на хората и задоволява живота им, но се търси все повече и повече, защото мотивът е постигането на печалби.
В предаването "12+3" той коментира, че геополитическата ситуация в света се характеризира с пандемията, но от друга страна - с блокирането на икономическата дейност, а от трета - със срива в цените на нефта, което може да повлече и газовия пазар:
"Това поставя множество въпроси, на които не може да се даде категоричен отговор. Логично е да се предположи, че при разумна оценка на ситуацията опасността от световен конфликт би трябвало да намалее. Най-малкото, защото готовността на световните сили би трябвало да е силно подкопана и поставена под съмнение. Световните конфликти имат и психологическа страна и готовността на хората да подкрепят един голям конфликт ще бъде много по-малка, отколкото е била".
Проф. Митев припомни, че в началото на 2021-ва година изтича Договорът за ограничаване на стратегическите нападателни оръжия: "Това е най-важният останал договор. Той все още няма гаранции, че ще бъде продължен. Той е препятствие за крупен военен конфликт".
Интервюто на Петър Волгин с проф. Петър-Емил Митев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени По думите ѝ PowerPal залага на същата инвестиция, на която залагат и BETL : "Предлага се на хора, които имат свободни..
Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски. Той подчерта, че в близките години висшето образование и..
Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека . Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес..
"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи, защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..
Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума. Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..
9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване. Това съобщи пред БНР проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването. "Хроничното бъбречно заболяване е глобален проблем за общественото здраве. В последната година се заговори за пандемия от заболяването. О коло..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..