Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магдалена Гигова: Идва времето на осъзнатия турист

Магдалена Гигова
Снимка: Личен архив

Тя е готова да тръгне „накъдето и да е, по всяко време“. Това е Магдалена Гигова, журналист и пътешественик, автор на предаването „Покана за пътуване“, което в момента е „на трупчета“. Смята, че пандемията е дошла за добро – не за да ни научи на смирение, а на търпение – онова, което най-много липсва на забързания и изнервен съвременен човек.

„Аз правя планове непрекъснато къде да пътувам, така че нищо в моето битие не се е променило. Променило се е това, че излизам много по-малко, много по-малко се виждам с приятелите си“, сподели Маги Гигова в предаването „Графити по въздуха“. 

Особеното на тази ситуация се крие и в това, че тя търси такива вести за коронавируса, които могат да бъдат извор само на оптимизъм. Като например тази за петзвезден хотел във Виена, който ежедневно готви за възрастни хора, а приготвената храна се разнася от кочияшите на града, излезли в принудителна ваканция. „Или пък едни учудващи снимки, но това си е факт, как изведнъж големите градове се населват от диви животни, защото хората не ходят по улицата. Има снимки на глигани в Испания, на прасета в центъра на Париж, на елени в Нара в Япония - те там си живеят в един парк, обаче са плъзнали по булевардите.“

Видяхме как природата се възражда, как започва да се чисти, след като спряхме да се намесваме, отбеляза още Маги Гигова. „Например в Пенджаб за първи път от 30 години насам виждат Хималаите, просто защото го няма смога, въздухът се е избистрил, той се е изчистил. В Инстаграм е пълно със снимки от прозорците на хората, които са в карантина в Пенджаб.“

Магдалена Гигова

За Маги Гигова вече няма „особен гъдел“ в това да посети големите световни центрове, защото не са й толкова интересни колкото далечните посоки. „Защото да видиш още една катедрала, още един красив парк, още един дворец, някак си няма особен гъдел за мен, освен да науча нещо извън двореца, катедралата и парка."

Признава обаче, че "тези градове вече никога няма да са същите, защото и ние няма да сме същите".

По време на карантината човек осъзнава колко малко му е необходимо, а първото, което го напуска, е суетата, изтъква журналистът пътешественик.

"Самите градове, в които се разхождаха пълчища китайци, готови да документират абсолютно всичко, предполагам, че няма да са същите. Може би ще дойдат едни по-различни, по-любознателни посетители, за които не е важно да поставят чавка, че са били в този град, а да научат нещо повече, да се слеят с атмосферата.“

Въпреки неяснотата в коя държава кога ще отпаднат ограничителните мерки, Магдалена Гигова си има дестинации на изчакване.

„Много си мечтая да отида в Ангола, за да направя голям шлем. Понеже съм била в Бирма, Мианмар, при „жените жирафи“, които удължават шиите си с метални пръстени, за да изглеждат по-красиви. Била съм в Тайланд, където друг клон от племето продължава да живее и жените продължават да смятат, че това е висша форма на красота и приближаване до Бога. И третото място, където жените се смятат за красиви с удължени вратове, това е племето ндебеле в Ангола. Така че това ми е „на рафта“, да видим кога ще го осъществя.“

Маги Гигова си е набелязала и Кабо Верде. „И всеки ми казва, който е ходил, че там има един плаж и едно дърво. Но само при мисълта, че Сезария Евора е създавала прекрасната си музика в Кабо Верде, не мога да си представя, че е някакво некрасиво място и неромантично.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Таня Стоянова

Доц. Таня Стоянова - българката, обявила война на рака

Д-р Таня Стоянова, доцент по молекулярна и медицинска фармакология и урология в Медицинския факултет  на  Калифорнийския университет в Лос Анджелис е гост в 54-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" . Нейното хоби са това, което обичат децата ѝ, но понякога рисува и обича да слуша кънтри музика. "Ние се занимаваме да..

публикувано на 30.09.24 в 10:45
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57