Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще промени ли Covid-19 националното и европейското трудово законодателство

Снимка: БГНЕС

Възможно ли е коронавирусът да стане част от биологичните агенти, за които работещите могат да ползват право на защита и може ли Covid-19 да се признае за професионално заболяване с право на по-високо обезщетение? Двата големи синдиката у нас – КНСБ и КТ „Подкрепа“ настояват за включването му в Наредбата за защита на работещите от биологични агенти.

Националният секретар по безопасност и здраве при работа в КНСБ Огнян Атанасов обясни за БНР, че при предстоящата промяна в Директивата за защита от експозиция на биологични агенти синдикатите на европейско ниво призовават коронавирусът да бъде включен в най-тежката група за такава защита – четвърта, в която влизат заболявания с висок риск, за които няма лечение. „Всички доказателства в момента сочат към това“, изтъква Атанасов.

Докато работодатели и правителства настояват Covid-19 да се позиционира в трета група в по-ниска степен на риск, синдикатите държат на четвърта. Това според Атанасов ще накара работодателите при оценката на риска да вземат много по-строги мерки за превенция в сравнение с останалите биологични агенти. „Ако се намери лечение след време, нищо страшно, нищо сложно няма да се промени отново директивата и да отиде в другата група“, коментира Огнян Атанасов. Той е категоричен, че само с ръкопляскане не става и трябват конкретни действия в полза на работещите.

„Изключително важно е за тези хора тази опасност да бъде призната на работното място. Защитени ли са лекарите в момента на работното си място? Не са защитени“, казва Атанасов.

Обичайно промяната в една директива отнема от 6 месеца до една-две години. Сега обаче намерението е тя да стане факт до два-три месеца, пояснява Огнян Атанасов, който е сигурен, че след това промяната бързо ще бъде пренесена в националното ни законодателство.

Какво практически ще донесе на работещите подобна промяна в Наредбата за защита на работещите от биологични агенти? Ще донесе законова сигурност, твърди Атанасов. „Работникът има право да откаже работа, ако смята, че има риск за здравето и за живота му и ако работодателят не е предприел съответните мерки за защита.“

Ако Covid-19 бъде признат за професионално заболяване, работниците ще могат да искат обезщетение и да ползват всички права, които здравната и социалноосигурителната система им предлагат, допълва той.

Списъкът на професионалните болести е издаден от Министерския съвет по предложение на министъра на здравеопазването. Професионална болест е заболяване, което е настъпило изключително или предимно под въздействието на вредните фактори на работната среда или на трудовия процес върху организма. 

Признатите професионални заболявания намаляват, алармира Огнян Атанасов. „За 2017 година – 15, през 2009 година са били 150-160. Десет пъти по-здрави ли станахме ние, нашите работници, при условие, че в момента оглавяваме всички негативни класации на Европейския съюз?“  

Още детайли за синдикалната позиция чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23