Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за певицата Елка Мицева

Елка Мицева е певица с европейска известност, но почти непозната у нас. На 5 май се навършиха 85 години от нейното рождение. Въпреки че през 1967 г. тя е удостоена с втора награда на Третия международен конкурс за млади оперни певци в София - една престижна награда, която отваря вратите на големите оперни театри по света за много певци, за Мицева тя не допринася за кариера на българска сцена. А тя е много прецизна, много изискана певица, музикална и артистична - качества, на които се възхищават в много страни на Европа, но не и у нас. 

Елка Мицева е родена на 5 май 1935 г. в София. Завършва Теоретичния отдел на Музикалната академия. По същото време тя взема и частни уроци по вокална постановка и се готви за артистична кариера. Веднага след завършването си Мицева заминава за Виена и специализира във Виенската консерватория при Петер Клайн. Стипендия й отпуска австрийската държава за „изключителен талант“ и с големи материални лишения тя успява да завърши. Още като студентка участва с малки роли в различни опери, но дебютът й е през 1961 г. с ролята на Сента в „Летящият холандец“ от Вагнер в операта на Люцерн. В същия театър се изявява в ролите на Агата от „Вълшебният стрелец“, Амелия от „Бал с маски“.

Кариерата й продлъжава в немските оперни театри в Щутгарт, Майнц, Висбаден. Гостува на редица престижни сцени в Европа - Берлинската държавна опера, Хановер, Цюрих, Барселона, Хелзинки, Прага, Лозана. В репертоара й влизат роли като Чо-Чо-сан, Мими, Микаела, Лиу, Памина, Графинята от „Сватбата на Фигаро“, Татяна от „Евгени Онегин“, Йенуфа и др.

Навсякъде тя  получава аплодисменти от публиката и високи оценки от критиката благодарение на голямата си музикалност, чувство за стил, перфектна вокална подготовка. Кариерата на Елка Мицева продължи 35 години. У нас гостува много рядко. С ролята на Чо-Чо-сан от операта „Мадам Бътерфлай“ на Пучини печели лауреатското звание на конкурса в София през 1967 г. - изящна, с красиво и въздействащо пеене. Изнася и един песенен рецитал в София - тогава тя утвърждава впечатлението за музикант с висока култура. Записва рецитал „Песни от стари майстори“ с квартет "Еолина", през 2006 г. представя и своя книга със спомени от кариерата си - „Пред и зад кулисите“. Елка Мицева умира на 13 май 2015 г.

Чуйте в звуковия файл неин запис, направен в Германия, който се съхранява във фонда на БНР.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59