Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за певицата Елка Мицева

Елка Мицева е певица с европейска известност, но почти непозната у нас. На 5 май се навършиха 85 години от нейното рождение. Въпреки че през 1967 г. тя е удостоена с втора награда на Третия международен конкурс за млади оперни певци в София - една престижна награда, която отваря вратите на големите оперни театри по света за много певци, за Мицева тя не допринася за кариера на българска сцена. А тя е много прецизна, много изискана певица, музикална и артистична - качества, на които се възхищават в много страни на Европа, но не и у нас. 

Елка Мицева е родена на 5 май 1935 г. в София. Завършва Теоретичния отдел на Музикалната академия. По същото време тя взема и частни уроци по вокална постановка и се готви за артистична кариера. Веднага след завършването си Мицева заминава за Виена и специализира във Виенската консерватория при Петер Клайн. Стипендия й отпуска австрийската държава за „изключителен талант“ и с големи материални лишения тя успява да завърши. Още като студентка участва с малки роли в различни опери, но дебютът й е през 1961 г. с ролята на Сента в „Летящият холандец“ от Вагнер в операта на Люцерн. В същия театър се изявява в ролите на Агата от „Вълшебният стрелец“, Амелия от „Бал с маски“.

Кариерата й продлъжава в немските оперни театри в Щутгарт, Майнц, Висбаден. Гостува на редица престижни сцени в Европа - Берлинската държавна опера, Хановер, Цюрих, Барселона, Хелзинки, Прага, Лозана. В репертоара й влизат роли като Чо-Чо-сан, Мими, Микаела, Лиу, Памина, Графинята от „Сватбата на Фигаро“, Татяна от „Евгени Онегин“, Йенуфа и др.

Навсякъде тя  получава аплодисменти от публиката и високи оценки от критиката благодарение на голямата си музикалност, чувство за стил, перфектна вокална подготовка. Кариерата на Елка Мицева продължи 35 години. У нас гостува много рядко. С ролята на Чо-Чо-сан от операта „Мадам Бътерфлай“ на Пучини печели лауреатското звание на конкурса в София през 1967 г. - изящна, с красиво и въздействащо пеене. Изнася и един песенен рецитал в София - тогава тя утвърждава впечатлението за музикант с висока култура. Записва рецитал „Песни от стари майстори“ с квартет "Еолина", през 2006 г. представя и своя книга със спомени от кариерата си - „Пред и зад кулисите“. Елка Мицева умира на 13 май 2015 г.

Чуйте в звуковия файл неин запис, направен в Германия, който се съхранява във фонда на БНР.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00