Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Собственикът на къща за гости Ели Петрова:

Селският туризъм у нас е предпочитан от чужденци

Снимката е илюстративна
Снимка: bulgariatravel.org

За близо 50 дни семейството на Ели Петрова, собственик на къща за гости в село Съботковци, Централен Балкан, е останало без доходи. Основният им доход идва от туристите, но с въвеждането на извънредното положение са прекратени всички резервации. 

"Ние не сме просто места за настаняване. Ние предлагаме едно преживяване и ставаме приятели с нашите гости. И те непрекъснато звънят да питат - кога ще отворите, кога ще започне", каза в предаването "Хоризонт до обед" Ели Петрова, член на Управителния съвет на Асоциацията за алтернативен туризъм.

На гостите се предлагат продукти местно производство. "И сме готови като дойдат туристите, ние веднага да им предложим нашето, българско производство, да могат да опитат истинския продукт".

В комплекса за туристи, който поддържа семейството на Ели Петрова, са осигурени три места за хранене на открито, за да има отстояние между хората. На туристите трябва да се предлага качествен продукт, не може да се говори за намаление на цената, коментира тя.

"Селският туризъм - това е един продукт, който е много ценен от туристите в чужбина. Българинът все още не цени толкова много този продукт, докато чужденците ценят връзката с природата. Това, че в България всичко е чисто, всичко е истинско".

Ели Петрова смята, че трябва да се осигури финансова подкрепа за собствениците на къщи за гости и да има реклама на туристическите обекти в малките населени места. Трябва да бъде подобрен и достъпът до обектите. 

Тя очерта и друг проблем - близо 890 села, които развиват селски туризъм, не попадат в дефиницията за селски район. Изискването е населеното място да се намира в община, която е с население под 30 хиляди души. 

"Селата, които попадат в големи общини, както нашето село, Боженци, селата около Боженци - ние не сме селски район и не можем да се възползваме от тези програми за подкрепа, европейските програми за финансиране на туризма", подчерта Ели Петрова. 


Интервюто можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16