Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Унищожени са 150 гнезда на голям корморан край Дуранкулашкото езеро

Българското дружество за защита на птиците разполага със снимки, иска проверки

Снимка: Фейсбук

Българското дружество за защита на птиците сигнализира за унищожаване на единствената гнездова колония на големи корморани по северното Черноморие. Посегателството е установено при мониторинг на водолюбиви птици в района на Дуранкулашкото езеро на 6 май, където всички дървета са изсечени и подготвени за извозване. Унищожени са около 150 гнезда на вида голям корморан, който е обект на защита в защитена зона Дуранкулашко езеро.

"Има конкретна забрана за изсичане на единични или групи дървета на територията на зоната в земеделските земи, а тази земя по кадастрална карта се води именно земеделска земя", подчерта в предаването "Хоризонт до обед" Ирина Матеева от Българското дружество за защита на птиците.

Природозащитната организация е подала сигнал на зеления телефон на Регионалната инспекция по околната среда във Варна.

"Също така подадохме писмен сигнал, който го съпроводихме със снимки от мястото и очакваме компетентният орган да дойде на място, да разпореди проверка и да установи кой е извършителят", допълни Матеева.

Снимка: Фейсбук

Проверката на Българското дружество за защита на птиците е установила, че няма издадени разрешения за изсичане на дървета в района. Земята е общинска частна собственост и община Шабла би следвало да има отношение към случая.

"Трябва да се провери дали общината продължава да бъде собственик на тази територия, така както пише в кадастъра или пък е продадена и всъщност кой е извършителят на това незаконно деяние", коментира Ирина Матеева.

Няма голям процент на разкриваемост на подобни посегателства срещу природата, допълни Матеева. Тя припомни и случая с отравянето на лешоядите в Искърското дефиле и в района на Кресна.

"Притеснението ми е, че всъщност хората не отчитат при действията си, че могат да засегнат дадени видове, включително и застрашени видове птици и също така нямат достатъчен респект към закона. Другото, което трябва да подчертая, е с извънредните мерки, които са наложени за ограничения на пътуванията на хората - аз лично имам усещането, че бракониерството и незаконните действия срещу природата се увеличават".

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Натали Петрова-директор на фестивала

Най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско

25, 26 и 27 юли най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско. "Ще представим 11 ленти от 10 държави - България, Великобритания, САЩ, Исландия, Франция, Австрия, Италия, Полша, Канада и Словакия. Един филмов маратон от три вечери. Началото на прожекциите е 21 часа...

публикувано на 21.07.24 в 06:20
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10