Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ранната диагностика е важна за лечението на рака на яйчниците

Снимка: Комплексен онкологичен център в Бургас

Всяка година в света се диагностицират около 240 000 жени с рак на яйчниците. Ранната диагностика на рака на яйчниците, още преди първите симптоми, е изключително важна при лечението на това злокачествено заболяване.

Има връзка между бременността и заболяването рак на яйчниците, категорични са специалистите. С 40% се намалява риска от рак на яйчниците след първата бременност, а всяка следваща го намалява с още 14%. Всяка година в България 800 жени се диагностицират с рак на яйчниците.

"Това е болест, която най-често засяга дамите над 50-годишна възраст. Това са епителните карциноми, докато генеративно клетъчните карциноми са най-чести в млада възраст, т.е. при момичета между 16 и 20 години", пояснява д-р Ася Консулова, медицински онколог от Комплексен онкологичен център - Бургас.

Ракът на яйчниците е шестата по честота болест в България. Това е едно от сериозните заболявания при жените и е с най-висок процент на смъртност при гинекологичните заболявания, казва Нана Гладуиш, председател на Фондация "Една от 8".

"Вече няколко години казвам, че аз имам и лична кауза, свързана с това заболяване. Ако аз страдам от рак на гърдата, то сестра ми страда от рак на яйчника".

Проблемът с диагностиката е голям, защото при това заболяване има неспецифични симптоми.

"Най-често говорим за тазова болка или за коремна болка, или тежест, усещането, че има нещо в този корем, който е подут, разтегнат. Бързо нахранване, чувство за ситост след нахранване", допълва д-р Ася Консулова.

При рака на яйчника може да има и промени в ритъма на уриниране. "Жената трябва да е с мисъл да потърси съвет от гинеколог и да потърси консултация, тъй като навременната профилактика и консултация са първата стъпка към по-добра диагноза и лечение", изтъква специалистът.

Необходим е селективен скрининг сред високорисковите групи, както и провеждането на изследване за установяване на генетични мутации.

"Ако открием тези жени, които са високорискови, при които има причини да търсим овариален карцином, това се казва селективен скрининг, успехът на скрининга е значително по-голям. Тези жени, когато навършат 30 или 35 години, при тях започват вече регулярните прегледи при гинеколог, един или два пъти годишно - кръвно изследване, клиничен преглед, ехография, включително коремна и трансвагинална ехография. По този начин тази диагноза може да бъде поставена по-рано и шансовете за успех на лечението да бъдат по-големи", подчертава д-р Консулова.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18