Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Платформа за хелал храни стимулира малките производители

Интересът към хелал сертифицирани продукти в глобален мащаб расте

Мюсюлманите по целия свят спазват Свещения месец, предшестващ големия празник Рамазан Байрам, който тази година ще бъде честван на 24-ти май. Не само по време на пости, но и през цялата година вярващите следват строги правила при подбора на храни и напитки, като консумират единствено хелал продукти, които отговарят на религиозните изисквания от фермата до трапезата. 

У нас специализирана онлайн платформа за първи път обединява усилията на фирми, притежаващи сертификати за производство и продажба на хелал храни, улеснявайки достъпа до екологично чисти продукти.

Думата "хелал" идва от арабски и в превод означава "чисто" или "допустимо". Това е храната, регламентирана от Корана като разрешена за консумация от мюсюлманите, обяснява Метин Молаали, създателят на първия сайт за халал продукти в България.

„Думичката „хелял“ е чистотата на процеса в първородния му вид, тоест така, както природата е предоставила определени хранителни суплементи, те са преработени и предоставени на обществото, без да има вреда за човешкия организъм.“

Антонимът на "хелал" е "харам" и означава "забранено". В черния списък попадат хранителните продукти, които съдържат алкохол или свинско месо. Ислямът налага и специални изисквания за отглеждането и клането на животните.

„Месото на животното е заклано по специфичен ред и кръвта е изтекла. Не е умъртвено с ток, не е убито с оръжие и животното не е изтезавано“, казва Метин Молаали.

В глобален мащаб пазарът за хелал сертифицирани продукти е огромен и бързо нараства, тъй като потенциално обслужва над 1,5 милиарда мюсюлмани по целия свят. Продажбата на хелал храни в последните три години е нараснала в пъти, коментира Метин Молаали.

„Тоест, човечеството разбира, че там, където има екологично чиста храна, наистина има по-добро здраве и кондиция. Тук, в България тепърва това набира скорост в последните 4-5 години и точно това ме подтикна“, споделя Молаали.

Родните производители на хелал храни се насочват предимно към износа, а причината е, че в България тези продукти се консумират и търсят само от дълбоко посветените мюсюлмани. Стремежът на 31-годишния пловдивчанин е да събуди интереса на цялото общество към етикета „хелал“.

Платформата, разработена от Метин Молаали функционира от два месеца и прави доставки в цялата страна. Идеята е да се стимулира както по-малкия, така и средния и големия бизнес.

Това е платформа, която презентира еко, натуралното, наше селско стопанство, наше родно производство – предпоставката да израсне едно бъдещо здраво поколение“, казва Метин Молаали.

Рано е да се говори за трайни потребителски предпочитания, но засега интересът към сладките изкушения е силно изразен. Сред най-търсените продукти по време на Свещения месец са фурмите. 

Понятието хелал не се ограничава само до храната. Това е начин на живот, може да го откриете в  козметиката, лекарствата, в обноските и поведението. По света вече има дори хелал хотели, чиито услуги са изцяло съобразени с религиозните норми.

Ислямът призовава вярващите да си помагат и да градят заедно общество, чиито основи са единството и милосърдието. Метин Молаали участва в инициатива на Главното мюфтийство “Сподели трапеза“ и раздава хранителни хуманитарни пакети на нуждаещите се по време на Рамазана.

Грижата на младия мъж към нуждаещите се ще продължи и след това. Заедно със свои съмишленици Метин подготвя учредяването на фондация в помощ на социални групи, които изпитват нужда от грижа и съвет. 

Добрините не са само за определени периоди. Те са всеки ден в нашия живот“, убеден е Метин. „Хората, които си нямат никой – бездомни, сираци, вдовици. За всяка група хора ние да подадем ръка и да бъдем съпричастни с тяхната съдба. Защото в епохата, в която живеем, ние виждаме човешкия облик, който се е видоизменил. Всичките морални ценности са заменени с капиталистически норми. Погледнато в историята – всяка нация преминава през трудни периоди, но всяка нация, която е успяла да съхрани човешкото и връзката си с Бога – тя успява.“

Необходимостта от присъствието на милосърдие и загриженост в съвременния свят, Метин Молаали мотивира с цитат на персийския поет от Средновековието Джеляледдин Руми: „Една свещ не губи нищо от светлината си, ако запали друга свещ.“

Снимки: helal.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Моето семейство и други животни"… Разкодиране на междувидовото общуване

Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..

публикувано на 15.02.25 в 13:32
Натали Петрова - Банско Филм Фест

В София започва кинопанорама на италианското планинарско кино

В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..

публикувано на 10.02.25 в 08:32
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57