Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Платформа за хелал храни стимулира малките производители

Интересът към хелал сертифицирани продукти в глобален мащаб расте

Мюсюлманите по целия свят спазват Свещения месец, предшестващ големия празник Рамазан Байрам, който тази година ще бъде честван на 24-ти май. Не само по време на пости, но и през цялата година вярващите следват строги правила при подбора на храни и напитки, като консумират единствено хелал продукти, които отговарят на религиозните изисквания от фермата до трапезата. 

У нас специализирана онлайн платформа за първи път обединява усилията на фирми, притежаващи сертификати за производство и продажба на хелал храни, улеснявайки достъпа до екологично чисти продукти.

Думата "хелал" идва от арабски и в превод означава "чисто" или "допустимо". Това е храната, регламентирана от Корана като разрешена за консумация от мюсюлманите, обяснява Метин Молаали, създателят на първия сайт за халал продукти в България.

„Думичката „хелял“ е чистотата на процеса в първородния му вид, тоест така, както природата е предоставила определени хранителни суплементи, те са преработени и предоставени на обществото, без да има вреда за човешкия организъм.“

Антонимът на "хелал" е "харам" и означава "забранено". В черния списък попадат хранителните продукти, които съдържат алкохол или свинско месо. Ислямът налага и специални изисквания за отглеждането и клането на животните.

„Месото на животното е заклано по специфичен ред и кръвта е изтекла. Не е умъртвено с ток, не е убито с оръжие и животното не е изтезавано“, казва Метин Молаали.

В глобален мащаб пазарът за хелал сертифицирани продукти е огромен и бързо нараства, тъй като потенциално обслужва над 1,5 милиарда мюсюлмани по целия свят. Продажбата на хелал храни в последните три години е нараснала в пъти, коментира Метин Молаали.

„Тоест, човечеството разбира, че там, където има екологично чиста храна, наистина има по-добро здраве и кондиция. Тук, в България тепърва това набира скорост в последните 4-5 години и точно това ме подтикна“, споделя Молаали.

Родните производители на хелал храни се насочват предимно към износа, а причината е, че в България тези продукти се консумират и търсят само от дълбоко посветените мюсюлмани. Стремежът на 31-годишния пловдивчанин е да събуди интереса на цялото общество към етикета „хелал“.

Платформата, разработена от Метин Молаали функционира от два месеца и прави доставки в цялата страна. Идеята е да се стимулира както по-малкия, така и средния и големия бизнес.

Това е платформа, която презентира еко, натуралното, наше селско стопанство, наше родно производство – предпоставката да израсне едно бъдещо здраво поколение“, казва Метин Молаали.

Рано е да се говори за трайни потребителски предпочитания, но засега интересът към сладките изкушения е силно изразен. Сред най-търсените продукти по време на Свещения месец са фурмите. 

Понятието хелал не се ограничава само до храната. Това е начин на живот, може да го откриете в  козметиката, лекарствата, в обноските и поведението. По света вече има дори хелал хотели, чиито услуги са изцяло съобразени с религиозните норми.

Ислямът призовава вярващите да си помагат и да градят заедно общество, чиито основи са единството и милосърдието. Метин Молаали участва в инициатива на Главното мюфтийство “Сподели трапеза“ и раздава хранителни хуманитарни пакети на нуждаещите се по време на Рамазана.

Грижата на младия мъж към нуждаещите се ще продължи и след това. Заедно със свои съмишленици Метин подготвя учредяването на фондация в помощ на социални групи, които изпитват нужда от грижа и съвет. 

Добрините не са само за определени периоди. Те са всеки ден в нашия живот“, убеден е Метин. „Хората, които си нямат никой – бездомни, сираци, вдовици. За всяка група хора ние да подадем ръка и да бъдем съпричастни с тяхната съдба. Защото в епохата, в която живеем, ние виждаме човешкия облик, който се е видоизменил. Всичките морални ценности са заменени с капиталистически норми. Погледнато в историята – всяка нация преминава през трудни периоди, но всяка нация, която е успяла да съхрани човешкото и връзката си с Бога – тя успява.“

Необходимостта от присъствието на милосърдие и загриженост в съвременния свят, Метин Молаали мотивира с цитат на персийския поет от Средновековието Джеляледдин Руми: „Една свещ не губи нищо от светлината си, ако запали друга свещ.“

Снимки: helal.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10