Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кино на открито - новият формат ще доминира в София през лятото

Технически музей в Германия провежда прожекции на открито в епидемичната ситуация. 30 април 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Богат културен живот въпреки пандемията обещават от Столичната община за това лято в София. Столичани може да гледат кино на открито в паркове, както и в автомобилите си. Повече информация за прожекциите на открито от общината ще обявят след седмица. 

Националният оперативен щаб трябва да излезе с позиция, за да бъдат спазени всички противоепидемични мерки. 
Заместник-кметът по образование и култура в Столичната община доц. Тодор Чобанов е категоричен, че в София има място за автокино.

"Автокиното е формат, който е много подходящ за ситуацията, в която се намираме. В София има много пространства, които могат с някои усилия да бъдат адаптирани. Това е също така част от летния живот в града. Години наред вече правим прожекции в Борисовата градина и на други места, но присъствието на автомобила автоматично ни въвежда в спазване на здравословните изисквания в това предпазваме себе си и околните", отбеляза доц. Тодор Чобанов.

Според Чобанов прожекциите на филми на открито са възможност да компенсираме невъзможността да посещаваме киносалоните.

Лятното кино в района на Националния дворец на културата ще работи. Ще има прожекции в парковете и градините. Кината на открито ще са само част от дейностите, които се подготвят.

"Мога да кажа убедено, че в момента това, което виждам, е един много силен, повишен интерес от страна на редица оператори, творци, знакови личности, които през годините са действали основно в залите. Сега си дават сметка, че трябва да търсим новия формат", допълни Тодор Чобанов.

Според Галин Желязков организирането на автокино е безопасно, тъй като посетителите стоят в автомобилите си, а колите са разположени на разстояние. 

"Самите билети, всичко останало изцяло се случва онлайн", обясни Галин Желязков от инициативата "Автокино".

Той призова при организирането на прожекции на филми на открито българите да изберат родни заглавия.

Идеята за прожекция на филми в междублоковите пространства е възникнала, за да се показват заглавия, които не са достигнали пълния капацитет на зрители в мрежата на разпространение в кината.

"За нас винаги е било идея да дадем втори шанс на хубавите български филми да се виждат от още нова публика. От друга страна винаги сме се стремили към мислене в посока - по какъв начин биха могли по-отдалечените периферни райони на нашите градове да бъдат облагородени чрез културни събития, чрез приятни колективни занимания", подчерта Катерина Ламбринова от "Блок Кино".

В момента се обсъждат различни формати за провеждане на прожекции на открито.

"Със сигурност хората ще трябва да бъдат много по-малко. Досега винаги са били към 400 души, което е невъзможно", допълни Катерина Ламбринова.

Репортажа и интервюто можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Ганчев

Марко Ганчев: Сарказмът е дружески шарж към живота

"12 тома стихотворения - това е един най-обикновен отчет за изпълнението на един проект в областта на културата . Нали всичко на проекти върви сега." Това каза пред БНР Марко Ганчев - писател, поет, сатирик, който днес ще представи събрани най-добрите си произведения в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". "Трудна работа беше..

публикувано на 25.04.24 в 09:45
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34