„Наказателната процедура е за това, че не сме построили на много места пречиствателни станции. Ние вече пуснахме жалба до Главна дирекция „Околна среда“ на ЕК и имаме и регистриран входящ номер и тепърва ще ги запознаваме пък какво се случва с действащите пречиствателни станции“, поясни Куманов в предаването „Преди всички“.
От сдружението са започнали да уведомяват европейски банки, финансирали бизнеси у нас, които замърсяват, „как се харчат техните пари“, съобщи Димитър Куманов и цитира като примери казусите с „Биовет“ – Пещера и розоварната в Старосел, причинила замърсяване на две реки.
Предвидените в законодателството глоби Куманов определи като „ужасно смешни“, а европейското законодателство казва, че трябва да са ефективни, пропорционални на нанесените щети и обезсърчаващи нарушителите, изтъкна инж. Димитър Куманов. „Тук, у нас, на всеки му е по-изгодно да си изхвърли отровите и да плати глоба, ако го хванат.“ Едни хора ги хващат по-лесно, а други не, допълни той.
Варненското езеро, бреговете на Янтра, Старосел, Поморие – общото между тези места са сигналите за умряла риба от последните дни и седмици. Това не са всички места на замърсявания, за които бяха подадени сигнали.
От Нова година насам случаите на замърсявания стават лавинообразни, смята инж. Куманов. Особено по време на извънредното положение, когато по думите му и екоинспекторите, и риболовците са били блокирани „да ходят по реки и язовири да наблюдават какво се случва, направо е ужасяващо“.
Една част от проблемите ги създават пречиствателните станции за отпадни води, а другата част са промишлени замърсявания, посочи Димитър Куманов.
„Ако погледнем какво се случва с битовите отпадъчни води в България – там е нещо ужасно. На много места се построиха пречиствателни станции, канализации, финансирани от Европейския съюз, и една част от тия пречиствателни станции и съоръжения не работят въобще.“
На много от тези места се спестяват пари за ток и реактиви, които да пречистват водите, твърди Куманов. От „Балканка“ многократно подават сигнали до „Басейнова дирекция“, а отпадни води продължават да се изливат в реките, уточни той.
Скъсаният водопровод, свързан с умрялата риба край Варненското езеро, идва от пречиствателната станция в село Тополи. „Големият въпрос, който не видях никой да го задава е, каква е тази вода (имаше подводни клипове - то излиза кафяво нещо от тръбата, скъсаната), която уж е пречистена, а пък причини това?“
Другият въпрос според Куманов е „какво правим с тия тонове умряла риба“, които биха предизвикали допълнителна екологична катастрофа като се разложат.
Куманов вижда един от изходите за безводието в определени райони на страната в това да се прекратят използването на питейна вода за промишлени цели и кражбите на вода. Напоследък според него става отчетлива схемата хората да бъдат оставени без вода, а след това се предлага построяването на нови водопроводи и язовири, което ще струва пари на данъкоплатците. „Това е следващата златна кокошка за корупционните схеми в тая държава“, коментира той.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца. По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна. Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..
Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..
и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..
Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена. Онлайн петиция, която..
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...