Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ат. Русев, "Да запазим Корал": Две години частна ограда стои върху пясъчни дюни

Екип на Регионалната екоинспекция в Бургас провери какво е състоянието на пясъчните дюни в Ахтопол. 26 май, 2020 г.
Снимка: БГНЕС

Чрез заснемане с GPS ще бъде установено дали са разорани пясъчни дюни на плажа в Ахтопол. Сигнал, че багер е унищожил дюни на плажа в Ахтопол предизвика проверка на Община Царево и екоинспекцията в Бургас.

"Тази проверка може да се установи на едно бюро, без да се ходи никъде - дали това са дюни или не", коментира пред "Хоризонт" Атанас Русев от организацията "Да запазим Корал".

Законът не работи, той не се прилага, заяви Атанас Русев и даде пример със заграждения в района на плажа Корал.

"От две години оградата на един частник е положена върху пясъчни дюни, които по закон би трябвало и вече са към плажовете, изключителна държавна собственост и никой в тази държава не може да махне тази ограда. Писали сме на премиера, на министрите. Две години седи тази незаконна ограда, тя се охранява от гардове, дължината й е над 2 километра, забодена е директно върху пясъчните дюни и това там не е България в момента. Някакъв частник е отишъл върху държавните дюни и си е забол ограда с тел. Ние се промъкваме към плажа като към концлагер. Така ли ще привличаме българския турист да се върне на нашето море“, подчерта Русев, според когото "цялото Черноморие е обезобразено с бетон и огради".

Празни приказки са, че българският турист щял да се върне на българското Черноморие, смята Атанас Русев. 

"Тук няма нищо за българския турист, разбирате ли? На българското Черноморие не остана нищо за българския турист. Унищожиха природата, направиха всичко в бетон, по това Черноморие няма един див плаж. Всичко е мръсно, канализациите се изливат в морето - великите пречиствателни станции, които работят, но пречистват само част от всичко..."

Повече от 10 месеца нито една институция не е свършила това, което е необходимо, отбеляза Атанас Русев относно аварията на тръбопровод във Варненското езеро.

Интервюто с Атанас Русев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28

12% е увеличението на туристите в София до средата на 2024 година

12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация  на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..

публикувано на 14.10.24 в 09:19

Втечненият природен газ замърсява повече от въглищата, сочи ново проучване

Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..

публикувано на 06.10.24 в 23:19
Антарктида

Растенията на Антарктида са се увеличили заради климатичните промени

Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..

публикувано на 06.10.24 в 07:08