Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ат. Русев, "Да запазим Корал": Две години частна ограда стои върху пясъчни дюни

Екип на Регионалната екоинспекция в Бургас провери какво е състоянието на пясъчните дюни в Ахтопол. 26 май, 2020 г.
Снимка: БГНЕС

Чрез заснемане с GPS ще бъде установено дали са разорани пясъчни дюни на плажа в Ахтопол. Сигнал, че багер е унищожил дюни на плажа в Ахтопол предизвика проверка на Община Царево и екоинспекцията в Бургас.

"Тази проверка може да се установи на едно бюро, без да се ходи никъде - дали това са дюни или не", коментира пред "Хоризонт" Атанас Русев от организацията "Да запазим Корал".

Законът не работи, той не се прилага, заяви Атанас Русев и даде пример със заграждения в района на плажа Корал.

"От две години оградата на един частник е положена върху пясъчни дюни, които по закон би трябвало и вече са към плажовете, изключителна държавна собственост и никой в тази държава не може да махне тази ограда. Писали сме на премиера, на министрите. Две години седи тази незаконна ограда, тя се охранява от гардове, дължината й е над 2 километра, забодена е директно върху пясъчните дюни и това там не е България в момента. Някакъв частник е отишъл върху държавните дюни и си е забол ограда с тел. Ние се промъкваме към плажа като към концлагер. Така ли ще привличаме българския турист да се върне на нашето море“, подчерта Русев, според когото "цялото Черноморие е обезобразено с бетон и огради".

Празни приказки са, че българският турист щял да се върне на българското Черноморие, смята Атанас Русев. 

"Тук няма нищо за българския турист, разбирате ли? На българското Черноморие не остана нищо за българския турист. Унищожиха природата, направиха всичко в бетон, по това Черноморие няма един див плаж. Всичко е мръсно, канализациите се изливат в морето - великите пречиствателни станции, които работят, но пречистват само част от всичко..."

Повече от 10 месеца нито една институция не е свършила това, което е необходимо, отбеляза Атанас Русев относно аварията на тръбопровод във Варненското езеро.

Интервюто с Атанас Русев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04