Онланй дискусия на тема „В лабиринта на минотавъра – домашно насилие и социална изолация“ ще се проведе тази вечер от 18.00 часа на живо на страницата на „Амнести интернешънъл“ във Фейсбук. Отговори на въпроси ще дава Катя Кръстанова, клиничен психолог и психотерапевт във фондация „Анимус“.
В предаването „Преди всички“ тя каза:
„Вероятно ще участват хора с интерес по темата, да научат какво се прави обичайно, какви са трудностите, ако искаме да помогнем на някого. Преживелите домашно насилие едва ли ще говорят за това в публичен форум“.
Кръстанова подчерта, че търпимостта на жертвите е твърде голяма и мълчанието е знак за това:
„Ужасът от това да пострадат близките ти е най-големият и затова хората дълго отлагат търсенето на помощ... Телефоните не са най-добрата форма за свързване с жертвите вече, въпреки че имаме увеличение с 20% на телефонните обаждания, но те търсят друга форма заради изолацията – имейл, вайбър“.
Катя Кръстанова поясни, че в българския закон няма разграничение на жертвите на домашно насилие - роднини до четвърта степен:
„Това, което прави случаите при възрастните хора изключително отчайващи е, че те най-често са малтретирани от порасналите си деца и някои предпочитат да пострадат тежко, дори да умрат, но да не застанат срещу децата си, търсейки помощ или споделяйки с близки“.
Интервюто с Катя Кръстанова можете да чуете в звуковия файл.
"Трябва да разграничаваме насилието от агресията. Насилието е конкретният акт на агресия, а агресията е това, което се случва в нас". Това каза пред БНР психоаналитикът д-р Огнян Димов, автор на книгата "Агресията в семейството: Пътищата за..
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата..
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател..
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово,..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..