Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За повече море и по-малко пластмаса

Снимка: БГНЕС

Преди 2017 година изследванията в българската акватория на Черно море са много епизодични, от 2017-а се прави мониторинг на отпадъците по повърхността и има вече шест проведени експедиции. Това обясни пред "Хоризонт" Виолета Слабакова, експерт в Института по океанология на БАН.

Регистрират се т.нар. акумулиращи зони – места с по-голяма концентрация на отпадъци, което се дължи на течения, завихрящи отпадъците, които не им позволяват да се разпръснат, каза Слабакова и даде пример със зоната около нос Калиакра.

Каква е моментната снимка?

"Картинката не е особено красива. Достигнахме до 170 броя на километър, квадратен. Максимални количества сме открили през есента на 2018-а в района на Созопол. Като цяло южното крайбрежие е значително по-замърсено, отколкото северното", посочи Виолета Слабакова в предаването "Хоризонт до обед".

Плаващите отпадъци се движат с помощта на теченията и вятъра и има непрекъсната динамика. Това, че днес югът е по-замърсен, не означава, че утре северът няма да е по-замърсен, уточни тя.

Плаващите отпадъци са трансграничен проблем. Откриват се например марки, които не се произвеждат и търгуват у нас, с надписи на грузински и на турски език. Корабите също са замърсители, от тях идва част от изхвърлените отпадъци. Друг дял от отпадъците се пада на река Дунав, по която те „пристигат“ и се вливат в морето.

Снимка: БГНЕС

90 на сто от отпадъците са пластмаси. Това замърсяване е доста сериозно, коментира Слабакова. Най-често се срещат торбички, найлони, опаковки, фрагменти от пластмаси. 

„Постепенно деградират, механично се накъсват на по-дребни частички, които вече са проблем – микропластите, защото могат да бъдат погълнати от живи организми, по хранителната верига съответно достигат до човешкия организъм.“

Друг проблем е, че попадайки в морето, пластмасата вече няма как да бъде събрана или ако има такъв механизъм, това би било много скъпо. Различните видове пластмаси имат различен живот, при някои от тях той може да продължи до 500 години.

Като изход експертите съветват някои от основните пластмасови изделия трябва да бъдат намалени.

Снимка: БГНЕС

Според Евгения Ташева от Сдружение „За Земята“ е абсолютно постижимо да имаме повече море и по-малко пластмаса, какъвто е слогънът на съвместна кампания на сдружението и "Грийнпийс" - България.

Необходими са усилия не само от страна на младежите, които се включват в акции по почистване и от страна на хората, които са намалили употребата на пластмаса, но и действия на институциите и бизнеса, заяви Ташева пред БНР.

Все повече потребителски стоки се предлагат в опаковки от пластмаса, която не е годна за повторна употреба или рециклиране и съдбата им е или да приключат в пещ за изгаряне на отпадъци, в депата или в най-лошия вариант – в природата, по плажовете, в морето и т.н. 

На сайта на "Грийнпийс" е активна нова петиция за ограничаването на определени пластмасови изделия у нас, съобщи още Евгения Ташева.
  
Двете мнения чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44