Гражданите вече все по-лесно възприемат екологични навици, затова се чувстват подготвени за въвеждането на частичната забрана за пластмасови изделия за еднократна употреба, за които съществуват заместители.
След една година забраната за определени пластмасови изделия за еднократна употреба вече ще е факт. До 3 юли 2021 година всички държави-членки трябва да са преустановили употребата на изделия, за които съществуват заместители. В забранения списък попадат пластмасовите чинии и прибори за еднократна употреба, клечки за уши, сламки и дръжки за балони. Ограниченията са придружени от нови цели за рециклиране и повече отговорност за производителите.
Приемането на ограниченията на ниво ЕС беше продиктувано от тревожната статистика - според ЕК над 80% от отпадъците по плажовете са от пластмаса. Поради бавното си разграждане огромни количества пластмаса се натрупва в моретата и океаните, където има дори плаващи острови от пластмасови отпадъци. Остатъци са открити в морските обитатели, а оттам и в хранителната верига на човека, обясни Евгения Ташева, експерт от екологичното сдружение „За Земята“:
„Пластмаса има в най-отдалечените, най-недостъпните точки на света – Марианската падина, Антарктика, Арктика. Откриват се микропластмасови частици във всичко – дори в бутилирана минерална вода, в бирата, в солата, в меда, в зеленчуците“.
Новата визия на ЕС за бъдещето на пластмасата беше съобразена и с решението на Китай да наложи строги ограничения на вноса на чуждестранни отпадъци. Така Старият континент, който години наред изпращаше своите отпадъци за оползотворяване в Азия, беше принуден да потърси алтернативно решение - превръщането на отпадъците в икономическа възможност.
До 2029 година държавите членки трябва да достигнат целта 90% от пластмасовите бутилки да бъдат събирани. По неофициални данни в момента едва 15 процента от този амбалаж се връща при производителя, посочва Ташева и допълва, че най-ефективният начин за промяна е депозитната система за връщане на бутилки, която от година функционира в Германия и Скандинавските страни.
Оказва се, че частичната забрана на пластмасови изделия не само ще намали отпечатъка върху околната среда, но и ще създаде възможности за иновации и за нови бизнес идеи.
Пандемията от коронавируса доведе до рязко увеличаване на пластмасовите отпадъци, отчетоха през последните месеци неправителствени организации и учени в редица страни. Рекордно е количеството на използвани маски и ръкавици, наблюдава се и възраждане на опаковките за еднократна употреба. Но природозащитниците са спокойни, че извънредната ситуация няма да зачеркне постигнатия напредък в ограничаването на пластмасовите отпадъци.
Хората са готови да изоставят старите си навиците, показва мащабно проучване на сдружението „За земята“, проведено в началото на година. Все повече граждани са убедени, че пластмасата за еднократна употреба застрашава здравето им. Не са за подценяване и пораженията върху околната среда.
Всеки може да допринесе със своя личен принос към каузата за опазване на околната среда, като се включи в предизвикателството „Месец юли без пластмаса“. Няколко природозащитни организации застават зад инициативата, а подробности може да откриете в социалните мрежи.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.Русия нанесе удари по обекти на критичната инфраструктура в Западна Украйна, съобщиха украинските власти. Управителят на западната Лвовска област заяви, че при атаката са повредени два обекта. Украинската противовъздушна отбрана е отразила руски атаки срещу критична инфраструктура и в съседната Ивано-Франковска област. Не се съобщава за жертви и..
Парламентът реши окончателно, че членове на ВСС с изтекъл мандат не могат да гласуват за назначаване и освобождаване на главен прокурор и председатели на Върховния касационен и Върховния административен съд. Очаквайте подробности!
Служебният премиер Димитър Главчев заяви, че редовно правителство, което се ползва с парламентарна подкрепа, може да сложи край на политическата криза. Той открои като успешно изпълнени задачи на служебното правителство - пълноправното членство на страната в Шенген и стъпките по изграждането на Националната детска болница. "Така че днес..
Близо час продължи почивката на депутатите, която беше поискана от БСП - Обединена левица. Това стана минути преди да бъде гласувани промените в Закона за съдебната власт, който забранява на членове на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат да гласуват за главен прокурор и председатели на Върховния касационен и Върховния административен съд...
За необятното поле на седмото изкуство и за историите, които разказва киното разказва Ирина Иванова, кино журналист, преподавател по "История на Западноевропейското кино" в НАТФИЗ , а вече и режисьор. На 13 януари отбелязахме деня на българското кино. На тази дата преди 110 години се е състояла прожекцията на първия български филм..
Инфлацията в нашата страна се ускорява през декември 2024 г. спрямо година по-рано до 2,2% от 2,1% през ноември, достигайки 5-месечен връх, показват данни на Националния статистически институт (НСИ). Спрямо ноември индексът на потребителските цени се повишава с 0,4%, след като през единадесетия месец на отминалата година нарасна с 0,6 на..
Отпадна ограничението за движение на камиони по пътя Кърджали - Ардино, което е в сила от 13 януари, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". За БТА областният управител Никола Чанев каза, че няма населени места без ток на територията на областта заради зимната обстановка. По думите му, от вчера е възстановено електроподаването в петте..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Стихията в Лос Анджелис е с библейски размери. Това разказа пред БНР Христофор Караджов, преподавател по журналистика в Калифорнийския университет...
Само интереси и алчност за власт и пари събира трите партии, които преговарят за правителство ГЕРБ, БСП-ОЛ и ИТН. Това заяви бившият лидер на..