Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Шаркова: Отрицателен PCR тест не спира действието на карантината

Снимка: БГНЕС

Всяка противоепидемична мярка е ефективна тогава, когато е съобразена със закона, каза в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ адвокатът по медицинско право Мария Шаркова. Тя коментира запитвания на граждани от кога започва да тече 14-дневният срок на карантната, ако си бил контактен на лице, заразено с коронавирус. Шаркова цитира заповед на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев от 30 юни 2020 г., според която карантината започва да тече от деня на последния контакт със потвърдения случай на Covid-19.

Срокът на карантината се съобразява с инкубационния период на заболяването и няма как да се брои от друта дата. Но за съжаление аз продължавам да получавам информация, запитвания от лица, които са карантинирани и в техните предписания от Регионалните здравни инспекции се посочва датата на установения положителен резултат на човека, с когото те са били контактни. Което може да е било дни след техния последен контакт“, отбеляза юристът. 

Според Европейския център по контрол на заболяванията 14-дневната карантина за лицата, контакти на носител на коронавируса, започва да тече от деня на последния контакт. 

Адвокат Шаркова заяви, че поставеният под карантина може да обжалва предписанието на Регионалните здравни инспекции, но това не спира неговото изпълнение. Съдебно решение може да има и след година. Човек остава карантиниран, независимо кога според самия него е бил контактен.

„Отрицателен PCR тест на карантинираното лице не спира предписанието на РЗИ, защото не е предвиден регламент, който да предвижда последващо изследане, което да е отрицатерно и което да прекъсне течащата 14-дневна карантина. Обратното: ако бъде направен PCR и тестът е положителен, то тогава ще текат нови 14 дни. Но обратното не е възможно - да се прекъсне карантината. Въпреки това, по общия ред предвиден в Административно-процесуалния кодекс, директорът на РЗИ може да преразгледа издадения от него административен акт, особено ако той е обжалван от съответното засегнато лице, но на пратика това не се прави. Заради това, че тестовете невинаги са точни и директорите на РЗИ предпочитат да действат насигурно“.

Срокът за обжалване започва да тече от връчване на разпореждането на директора на РЗИ и този срок е също 14-дневен и това създава затруднение на карантинираните, коментира още адвокат Мария Шаркова. По думите й поставянето под карантина се приравнява на лишаване от свобода в практиката на Европейския съд за правата на човека и трябва да има своевремен контрол още докато трае самото ограничение, за да може съдът да проконтролира правилно ли е карантинирано дадено лице. 

Не поставяме под съмнение важността на карантината като противоепидемична мярка, още повече, че това се е прилагало още от векове от времето на Венецианската република, уточни Шаркова. 

Всеки 30-ти българин е бил поставян под карантина от началото на пандемията досега, показват данните от Единния информационен портал за коронавируса, тоест карантинирани са били над 240 хиляди души

Според Мария Шаркова казуси със спазване на карантината е имало в цялата страна с излизането на поредни заповеди на министъра на здравеопазването относно  държави, от които пристигащите следва да бъдат карантинирани, както и за държави, за които карантината отпада. Възниквали са въпроси за лица в заварено положение - някои РЗИ са смятали, че карантината се прекъсва, а други считали, че не се прекъсва. 

„За хората връщаши се от други държави, за които карантината у нас не е отпаднала, карантината започва от датата на връщане у нас. Има обаче един друг казус с контактните лица - защо под карантина не се поставиха депутати и министри, контактни на заразени техни колеги, а само им се направиха тестове и при отрицателен PCR тест, не се поставиха под карантина? Това е в нарушение на заповедите на мининстъра. Това създава напрежение сред примерните граждани“, изтъкна Шаркова. 

Още по темата слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57