Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Ковачев: Битката за природата е битка за човечност

Снимка: БГНЕС

"Битката за природата е битка за човечност. В България сме оставили много малко човечност в страната си, за да може тя да бъде място, където да искаме да живеем." Това каза в предаването "Преди всички" природозащитникът Андрей Ковачев от Сдружжение за дива природа "Балкани" преди поредния протест срещу подготвяните промени в Закона за биоразнообразието. Протестът е тази вечер.

"Отлагат се всички необходими мерки за опазване на мрежата Натура 2000, за да може да се узаконяват строежи като Алепу. Второто – махат се надалеч българските учени, за да не контролират какво се случва там и да нямат думата какво се случва в българската природа. Те са превърнати във враг номер 1. И третото – за да могат по един административен начин да си планират всички планове за управление, те да нямат нищо общо с природата. Някой да може да изсипе огромно количество пари в едни иначе безсмислени, даже вредни проекти и те да кажат, че тези проекти са за опазване на природата“, коментира Ковачев.

Сега по думите му се прави опит този „челен“ опит от националните паркове да бъде пренесен в цялата страна. Андрей Ковачев даде пример с 10 милиона евро по две европрограми за изкупуване на територии за Натура 2000. В петгодишен период, за който те са били определени, не е бил изхарчен нито един лев от държавата за тази цел. "Никой не направи тази стъпка - да овъзмездява собственици и да изкупува тези имоти", заяви природозащитникът.

Андрей Ковачев коментира и европейските механизми за санкции заради опазването на видовете от защитените зони в Натура 2000 и прогнозира спиране на европейски средства. 

„Ние досега за нищо не сме плащали глоби. Ето, за Калиакра не сме плащали глоби. В тези процедури, ако се стигне до там, кажете ми как се възстановява унищожена дюна? Не можеш да я възстановиш. Там ще си плащаме глоби десетилетия наред, защото ще трябва да чакаме тя да се възстанови. Докато не се възстанови, ще трябва да плащаме глоба. Това е реалността.“ 

Необходимо е да започне процедура за изменение на общия устройствен план на Созопол, приет в противоречие на всички европейски изисквания и да се премахне строителното ядро, което е предвидено около Алепу, смята Андрей Ковачев. „Този хотел е само началото. Има още много след него.“

Относно мотивите за поредната серия от екопротести Ковачев изтъкна: 

Безобразието, наглостта „Алепу“. Това е наглост. Подпорна стена. С асансьорни шахти. Не може да се търпи. Не е редно да свикваме с тези неща и да ги приемаме за даденост. Нужно е действително да се вдигаме, защото иначе тези мутри ще завладеят цялата страна. Философията им е, че тях не ги интересува никой друг човек в тая страна, не ги интересува един български гражданин да има поне малко достъп до Черноморие и природа, без да му е оградено от скъп хотел, в който той няма достъп.“

Трайно нещата не могат да се променят с един протест, това ще се случи тогава, когато в законите се разпише реален граждански контрол, отбеляза още Ковачев. „Ако ние можем да ги контролираме, просто няма да смеят да го правят. Защо във Франция аз да мога като гражданин да подам директно наказателен иск срещу съответния министър за неговите бездействия или неговата безстопанственост, а в България да не мога? И да трябва да чакам една прокуратура, която са избрали същите тия хора и съответно тя няма да извади на друг гарван окото. Това е в момента ситуацията в България. Ние сме обезправени и затова сме по паветата, защото нямаме законови механизми да постигнем същото.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05

СЗО настоя здравето да бъде основен елемент от климатичните политики

СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..

публикувано на 10.11.24 в 00:22
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51