Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Изотопия” на 1 година

7
Изотопското начало на 18.07.2019 г.
Снимка: БНР

Какво значи да те ожули или ужили кит, как така Дейвид Гилмор е суров и защо е важно да вържеш кучето, за да ти е мирно интервюто? Отговорите на тези и други въпроси, както и хубавотии от всякакъв калибър се изляха в ефира за последната година във времето на „Изотопия”.

Най-новото авторско предаване на „Хоризонт” провъзгласи автономия за слушане всеки четвъртък от 22 до 24 ч. точно на 18 юли 2019 г.

И така – не цяла неделя, а цяла годинка.

„Без болка няма радост”, гласи стара или не съвсем мъдрост от пазара на Римската стена в София, където често се допитвахме до вашето мнение по вселенски сюжети като „Междузвездни войни” и средновековната кухня. „Питай хората на пазара” стана част от любимите ни бойни радиаторски задачи.

Но не само.

Учени, творци, приключенци и екстремци от България и света – в „Изотопия” се постарахме да ви срещнем с много и различни прекрасни хора. Както и с животни: в парка за танцуващи мечки, с овце, които ядат водорасли, току-що бракосъчетали се зайци, слоница с образцов педикюр и декоративно прасе с афинитет към пълнените чушки и виното. Напред и назад във времето – от веселите румънски гробища, през съвременните кафенета на смъртта до музеите на провала, на махмурлука и на разбитите връзки. И на илюзиите, разбира се.

Без грам илюзия запретнахме ръкави и събрахме цели двама дядоколедовци в едно студио.

Запознахме ви със съдебна художничка, нарисувала най-големите престъпници на Америка, доброволец от Великобритания, часове, след като тества Covid-ваксина, както и с част от екипа, заснел последния клип на The Prodigy в София.

Пихме бира с лактобацилус булгарикус и украински чай с чесън. Джурнахме и по чаша зелев сок с Dubioza Kolektiv.

Свирихме на хандпани в сърцето на нощна София, подрънкахме на укулеле в Европарламента, насладихме се и на гигантска арфа.

От Гренландия до Антарктида - заедно със заклети пътешественици обиколихме земното кълбо поне няколко пъти надлъж и нашир, бяхме даже на Марс.

В предаването своя радиодебют направиха не е една и две родни банди, но уважихме и звезди като „Тангра” и Милена.

На всички тях „Изотопия” сърдечно благодари.

Благодарим и на колегите, с които работихме през тази година, както и на вас – слушателите – за доверието и търпението.

Et voilà!

Продължаваме и днес, на рождения си ден, и ви черпим, както подобава, с торта. Тя е особено специална и изотопска, защото в направата ѝ дейно се включи редакторът ни Марта под вещото ръководство на Кети Ангелова. Останалите – признаваме чистосърдечно – снимахме и се облизвахме. И оклепахме диктофоните с брашно, банани и шоколад.

Историята на Кети е като историята на „Изотопия” – сбъдната мечта. От света на финансите тя се насочва към сладкото в живота и с труд и постоянство създава своя собствена сладкарница, където прави не от пиле мляко, а от лимони, бъз и пралин всевъзможни вкуснотии. Кети беше особено търпелива с екипа ни и ни позволи да нахлуем в сърцето на сладкарницата ѝ – кухнята, където с любов прави своите сладки магии. Омагьоса ни и с тортата, която измисли и декорира специално за нас. Претендираме за световен рекорд в дисциплината „Радиаторски екип, омитащ торта скорострелно и в абсолютен синхрон”. С благодарност на Кети Ангелова, че наля сладък бензин в изотопската машина. Тя ще продължи да действа безотказно и занапред.

„Изотопия” са водещите Лора Търколева и Лъчезар Вълев, редакторът Марта Младенова и музикалният редактор Иван Нотев. На линия сме всеки четвъртък вечер и ви очакваме.

А дотогава чуйте част от ефирните ни и неефирни съждения, както и уникалната рецепта за изотопска торта – в звуковите файлове. 

Снимки: Лора Търколева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09