Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Крепостта Царевец – с шест заглавия от „Сцена на вековете“

| обновено на 23.07.20 в 16:12
Сцена на вековете
Снимка: Снимка:Марина Чамуркова

От 18 юли до 26 август тази година се провежда най-емблематичното културно събитие на Велико Търново  – Летният оперен фестивал „Сцена на вековете“
На откритата сцена в Двореца на българските царе в крепостта Царевец ще бъдат представени шест заглавия.

“Сцена на вековете” се организира от Община Велико Търново и е под патронажа на председателя на Народното събрание Цвета Караянчева и на министъра на културата Боил Банов. Културният форум е носител на престижния знак “Европа за фестивалите" и за поредна година е част от платформата на Европейската фестивална асоциация.

Тазгодишното издание е по-различно по няколко причини, обясни в предаването „По първи петли“ на програма „Хоризонт“ Нелина Църова, директор на дирекция „Култура“ в община Велико Търново:

„Изданието на „Сцена на вековете“ за тази година беше замислено още от миналата година да бъде доста по-различно, защото през 2020 година се навършват 35 години от създаването на първия оперен фестивал на открито в България „Сцена на вековете“ и 5 години от новия формат – Летен сезон на българските оперни театри като единственият форум, който дава възможност за изява на всички български оперни театри, музикалните театри, симфонични оркестри. Няма друг такъв форум".

Тазгодишното издание на Летния оперен фестивал „Сцена на вековете“ се откри с балетния спектакъл „Дон Кихот“ на Старозагорската опера.
Снимка:Марина Чамуркова

В програмата е включено едно оперно заглавие, едно балетно заглавие, два оперетни спектакъла и един симфоничен концерт.

Начало е поставено през 1985 г. Поводът е 800-годишнината от въстанието на братята боляри Петър и Асен, а на Царевец са представени четири грандиозни спектакъла на операта “Ивайло” от Марин Големинов. Тази година шедьоврите на балетното, оперното и оперетното изкуство заслужават вниманието на публиката, посочи маестро Владимир Бошнаков, творчески директор на фестивала „Сцена на вековете“:

„Класика в балета е заглавието „Дон Кихот“ на Людвиг Минкос. Операта „Атила“ отново на Старозагорската опера със солист емблематичният български бас Юлиян Константинов в главната роля. Веско Патнелеев Ешкенази ще представи „Годишните времена“ на Вивалди и на Астор Пиацола със съпровода на Плевенска филхармония. Оперетата „Прилепът“ на Йохан Щраус-син ще бъде представена от Великотърновския музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“. Държавна опера Варна ще представи комичната опера на Жак Офенбах „Хубавата Елена“.

Специален подарък за публиката след всеки спектакъл ще е аудио-визуалното шоу „Цареград Търнов – звук и светлина“.

Имаме нужда от нашата публика, призова зрителите маестро Владимир Бошнаков:

„Сега е моментът в тази трудна ситуация публиката да покаже, че има нужда от нашето изкуство, да си помогнем взаимно. През годините ние, музикалните дейци, сме правили всичко възможно, за да угодим на публиката. Ние сме в тази крехка възраст пет години на този наистина уникален летен оперен сезон, защото в него имат възможност и са поканени абсолютно всички български културни институти в сферата на музиката и танца".

Снимка:Марина Чамуркова 

Заради противоепидемичните мерки тазгодишното издание на фестивала „Сцена на вековете“ ще се проведе при по-специални мерки. Наполовина са намалени местата за зрителите от 1200 на 600, осигурена е дистанция и дезинфектанти, поясни директорът на общинската дирекция „Култура“ Нелина Църова:

„Ще има разпоредители, които през цялото време ще призовават зрителите да не разместват столовете, да спазват дистанцията. Не е задължително публиката да е с маски по време на спектаклите, защото е на открито и защото е осигурено голямо разстояние. Осигурени са дезинфектанти. Друго условие е, че спектаклите ще бъдат без антракт, тъй като антрактът за съжаление беше едно от прекрасните преживявания на чаша шампанско под звездите на Царевец и нощно Търново, но тази година имаме и това ограничение“.

Българското национално радио е медиен партньор на фестивала.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24