Не всичко обаче е забавно
На част от снимките на Жоро се вижда как възрастна жена събира бонбоните на жълтите павета. „Това беше един от най-тъжните кадри, които съм правил от много време насам. Очевидно тя беше много бедна. Мина и събра изпопадалите захарни бонбони. Полицаите дори я пуснаха зад кордона, за да може да ги събере и от там. Наистина това беше една много тъжна снимка, която не само аз, но и другите колеги, които бяха там, направихме.“
Какво е лицето на протеста и има ли Жоро много поводи да се натъжава, откакто ги снима?
„Когато отразявам каквото и да е било, не влагам никакви лични емоции или мнение. Просто снимам това, което се случва, по възможно най-художествен начин. Страня от каквито и да било емоции, независимо дали са положителни или отрицателни. Лицето на този протест бих определил като 90% млади хора, които излязоха на улицата, много от тях за първи път. Възрастта на протестиращите, които виждам, е между 18 и 30 г.“
Паралел с протестите от 2013-а
„Наистина те много си приличат. Хората действат и изглеждат по един и същи начин. Бях на работа тогава по време на т. нар. „Нощ на белия автобус“ на 23 юли и отразих събитията от началото до края. Тъй като, за жалост, съм снимал много ожесточени размирици в градски условия по време на протести по света, за щастие, в България нямаме такива случки, не мога да определя като много голямо напрежение или нещо по-драстично случилото се. Моето мнение е, че и протестиращите, и полицията, не проявиха излишна агресия. Тогава наистина беше едно голямо бутане, но не се стигна до силови сблъсъци, като например протестиращите да нападат с коктейли Молотов полицейските кордони или полицията да използва водни оръдия или нещо по-сериозно като сила. Тази нощ бих определил със снимката на едно младо красиво момиче, което се беше облегнало на щита на полицаите. По лицето ѝ не личеше някаква агресия или злоба. По елегантен начин изказваше своето мнение и съпротива. Тази снимка беше доста тиражирана не само по български, но и по чуждестранни медии. Преди две години беше част от изложба в Ермитажа в Санкт Петербург.“
„С изключение на случаите на битите момче и момиче пред колоните на Министерския съвет засега не съм видял излишна проява на агресия и на настоящите протести. Освен на ултрасите, които в началото се появяваха и много ясно си личеше, че бяха организирани.“
От красивото към стресиращото лице
„В Гърция има изработена система на водене на протести и там може до известна степен да се прогнозира рискът. За мен по-голяма опасност може би бяха протестите на площад „Таксим“. Тогава турската полиция беше доста агресивна към протестиращите. Едно от нещата, които най-много ме стресират, когато отразявам протести, които наистина са агресивни и се използва страшно много насилие, това е използването на гумени куршуми и изстрелването на сълзотворен газ, тъй като гранатите се изстрелват от пушки с голяма сила и ако се стигне до удар в главата или някоя част на тялото, може да се стигне до сериозни поражения. Преди известно време един гръцки колега е пострадал по време на протест в южната ни съседка от такава граната. Наложили са се няколко операции на черепа.“
Георги Кожухаров е бил в много зони на военни конфликти като например Сирия и Украйна.
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Има задържани за вчерашното нападение над служител на търговски център в София. Става въпрос за две непълнолетни момчета и едно малолетно. Това е..