Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Красимир Антонов: Само един от 10 българи знае, че е заразен с хепатит

Необходима е Национална програма за осигуряване на скрининг, смята Силвана Лесидренска от Сдружение ХепАктив

Снимка: БГНЕС

Днес отбелязваме Световния ден за борба с хепатита. В България страдащите от хепатит В са около 210 000, а пациентите с хепатит С са над 80 000. Болестта е напълно лечима, ако бъде установена навреме. У нас все още не е въведен масов скрининг за ранна диагностика на вирусните хепатити.

„Липса на апетит, подуване на корема, тежест в областта на черния дроб, гадене и повръщане, пожълтяване на очите и кожата - това са само част от симптомите на вирусния хепатит В и С, които обаче се появяват години след заразяването, когато черният дроб вече е сериозно увреден“, каза в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ началникът на центъра по вирусни хепатити в столичната болница „Св. Иван Рилски" проф. Красимир Антонов.

„Самият вирус, навлизайки в човешкото тяло, трябва да минат 20 години, за да се получи сериозно увреждане на черния дроб. На практика, човек си носи вируса, без да знае, че е носител“.
Рутинните кръвни изследвания на чернодробни ензими не хващат вируса. Диагностиката става само с тест за хепатит. Ако вече сте се заразили, усложненията могат да бъдат сериозни, предупреждава проф. Антонов. „Хепатитът е за съжаление вирус, който може да предизвика рак на черния дроб.“

Хиляди българи са заразени с хепатит, но само 1 от 10 знае за това. Всъщност не възможностите за диагностика и лечение, а откриването на пациентите е най-големият проблем:

„Имаме лекарства, имаме центрове, но за съжаление броят на лекуваните пациенти е много под този, който трябва да имаме“, смята проф. Антонов.

Причината за този дисбаланс е в липсата на държавна политика по темата. Още в края на миналата година трябваше да бъде готова Националната програма за контрол и превенция на вирусните хепатити, но документът още отлежава някъде в здравното министерство, каза председателят на Сдружение на пациенти с хепатит "ХепАктив" Силвана Лесидренска:

„Това е една програма, която цели да регулира мерките за справяне с вирусния хепатит. 2016 година Световната здравна организация издаде насоки за елиминация на вирусния хепатит до 2030 година, а до момента България не е направила нищо съществено в тази посока. Надеждите ни са, че тази Национална програма ще намери механизмите за осигуряване на масов скрининг“.

Според Лесидренска пациентите у нас са принудени да преодоляват редица препятствия - от затруднен достъп до специалисти и чакане по опашки до липса на живото-поддържащи медикаменти. А в условията на епидемия от коронавирус тези проблеми сериозно усложняват положението на хората:

„Поради административни недомислици се ограничи лечението на пациентите, можеше по електронен път да се случват нещата и пациентът само да си взема лекарствата“.

В малките населени места пациентите имат проблеми с липсата на информация за болестта и диагностиката дори и сред личните лекари.

Лесидренска дава за пример и това, че ненужно се хоспитализират за изследвания пациените, за да им бъдат безплатни лекарствата по Здравна каса. Но това поставя под риск да се заразят с коронавирус, обясняват специалистите.

В очакване на Националната програма за контрол и превенция на хепатита от Сдружение "ХепАктив" организират поредната кампания за безплатни изследвания за хепатит В и С.

Изследвания се правят всеки понеделник, сряда и петък от 13 до 18 часа в CheckPoint София на ул. "Цар Самуил" 111 и без предварително записване.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37