Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пациент се справи с коронавируса без да дочака инструкции от РЗИ

Снимка: Георги Цветков

Калин Христов е от София. На 12 юли се събужда със силно главоболие и общо неразположение. Първоначално мисли, че е настинал, но симптомите не отшумяват. След продължителното главоболие дни наред, започва да си мисли, че има проблем с кръвното. Купува си апарат, който отчита нормално кръвно налягане. Минава около седмица, в която той не се чувства добре, но не спира да тренира и да излиза. Прави си тест за коронавирус и резултатът се оказва положителен.

Тогава търси връзка със служители в Регионалната здравна инспекция, за да получи инструкции какво да прави, но няколко дни не успява да се свърже с тях. Междувременно, част от приятелите му също се оказват инфектирани с вируса.

"Някои го карат по-добре, някои пак така, аз им казвам какво да пият и се чуваме често. Някои имат температура, някои кашлят много, всеки различно", сподели пред БНР Калин Христов.

От Столичната РЗИ се свързват с Калин повече от седмица, след като е заразен. В дома си той е посетен от техни служители, които му дават предписание за карантина. От РЗИ напомнят, че при положителен тест за коронавирус, пациентът е длъжен да се изолира за 14 дни. 

Оказва се, че проблем с компютрите в здравната инспекция е забавил издаването на предписание за карантина, обясни д-р Костадинка Пачаръзова, директор на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в столичната РЗИ.

"Имаше известно затруднение в генерирането на предписанието, защото това е една система, която в един момент се претоварва, когато се вкарват положителните резултати от лабораториите. Лечебните заведения вкарват хоспитализации, ние работим с нея, други институции също работят с нея. Имаше един период, в който от пренатоварване наистина имаше едно техническо забавяне и затова може би се е получило леко закъснение", коментира д-р Пачаръзова. 

Днес изтича карантината на Калин Христов и той трябва да бъде посетен от служителите на Столичната регионална инспекция, за да се установи дали е преминало заболяването. Той обаче е разочарован, че в тази ситуация не е получил никакви насоки и обяснения.

"Звънях първите 3-4 дни като бях под карантина по 10-15 пъти на ден на РЗИ. Но видях, че няма смисъл, че никой не го интересува", подчерта Калин Христов.

Д-р Костадинка Пачаръзова отбеляза още, че всички положителни тестове, независимо къде са направени,  биват вкарвани в единната система. От РЗИ виждат кои са положителните хора за деня и се свързват с тях, за да им бъде дадено предписание за карантина. Не е необходимо пациентите да се свързват с инспекцията, защото там вече знаят за положителния тест. Необходимо е болният да се свърже с личният лекар по телефона, за да му бъде назначено лечение. Виждайки в единната система, че дадено лице е заразено, от РЗИ са длъжни да направят епидемиологично проучване, уточни д-р Пачаръзова.

"Което цели да запознае лицето, че е поставено под карантина, че в рамките на 14 дни наблюдението се извършва от личния лекар и ако има някакви проблеми, би следвало да се обърне към него. Издирват се и контактните от първи ред. Това са контактните от най-близкото обкръжение, така наречения семеен кръг и зависи от работното място, колеги, с които се работи в една стая", изтъкна д-р Пачаръзова.

След изтичането на 14-дневната карантина от Регионалната здравна инспекция са длъжни да посетят пациента и да бъде направен PCR тест, каза д-р Пачаръзова.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57
Десислава Тихолова

За първи път в България изкуството от окопите е във фокуса на изложба

За първи път в България изложба поставя фокуса върху изкуството от окопите .  Автор на експозицията, която можете да бъде видяна в Музея на градския живот в Русе , е етноложката Десислава Тихолова.  Близо година тя работи по темата за тренч арт - окопното изкуство и получава подкрепа от много музеи в страната.  Досега много от..

публикувано на 06.05.24 в 16:03
Николай Илчевски

Николай Илчевски разказва житието на селския кмет в роман

" Житието на кмета, който е описан, е сборно. Аз съм наблюдавал много кметове, които познавам . Много практични казуси са събрани в книгата. Персонажът е един кмет, но опитът е по-мащабен, национален". Това каза пред БНР писателят Николай Илчевски, който представи предпремиерно романа си "Д/Гневник на селския кмет". "Кметът е избран от народа, а се..

публикувано на 06.05.24 в 15:02

Мария Кетева дарява хранителни продукти на Дома за стари хора в село Фатово

19-годишна студентка от Смолян събра хранителни продукти в благотворителна кампания за хората от Дома във Фатово. „Щедростта е дар, който принадлежи на душата. Не зависи от това, което имаш, а от това което си! Ценим благородният жест на всеки един дарител, подкрепил каузата“. Това написа във Фейсбук страничката на дома директорът Снежана..

публикувано на 05.05.24 в 09:31