Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ултрабегачът философ Ивайло Атанасов - за бягането, коронавируса и протестите

Ивайло Атанасов
Снимка: Антон Асенов

Ивайло Атанасов е победител в тазгодишното издание на планинския ултрамаратон "Витоша 100“, известен като Обиколката на Витоша. Състезанието се проведе на 25 и 26 юли, а Ивайло го спечели за втори път
Освен бегач, той е журналист, философ и бивш учител. В предаването "Чуй лятото" по програма "Хоризонт" Ивайло Атанасов разказа за последната си победа, сподели размисли за извънредното положение и за случващото се в страната:
   

"Контузии винаги се получават при върхови постижения. И преди две години на Обиколката на Витоша, когато завърших втори, завърших с контузия, която ме спря от спорта в продължение на сезон и половина. След това се върнах, настъпи и пандемията, бяха отменени всички състезания. Така че нещата излязоха извън контрол". 

По време на извънредното положение работното му място било закрито, но Ивайло и в това видял нещо положително - така му се открила възможност да се посвети на подготовката си за планинския ултрамаратон. 

Според него пандемията е показала, че науката излиза на преден план.

"Може би трябва да сме леко предпазливи с оптимизма, защото тази ситуация, в която всички се обърнаха към науката за отговори, научните изследвания бяха много пренебрегнати и много от решенията бяха взети без каквито и да е доказателства и бяхме хвърлени в един гигантски експеримент, а ефектите от него тепърва ще бъдат изследвани и оценявани", коментира Атанасов.

Цялото интервю на Константин Мравов и Таня Иванова с Ивайло Атанасов можете да чуете в звуковия файл.

---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00