Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Никифоров: Вложихме милиони, а ВиК мрежата си е все "остаряла"

Водните проблеми на малките населени места трябва да се решават отделно от тези на големите

Язовир „Студена“
Снимка: БТА

Не е изненада, че през най-сухите традиционно месеци за България – юли и август, има населени места с режим на водата. Такива режими в последните 20-30 години се наблюдават в различни региони на страната. Проблемът е, че след няколко месеца, когато започне да вали повече, забравяме за това. Мнението е на Пламен Никифоров, председател на Научно-техническия съюз по водно дело и дългогодишен директор на Дирекция „ВиК“ в Министерството на регионалното развитие.

Снимка: Росица Стайкова

Има наболели проблеми, които трябва да бъдат решавани системно, а не аварийно, когато няма вода, защото тогава трудно се решават, подчерта той в интервю за предаването "Преди всички".

За остарялата водопроводна мрежа говорим от 30 години. Вложихме милиони, милиарди, а тя все остава остаряла, коментира Никифоров. „Това важи основно за малките населени места, тъй като средствата, които се отпускат от различните фондове, отиват към големите населени места.“

Примерите за безводие са все от малки населени места. Няма как тази остаряла мрежа, с огромните загуби на вода, в месеците на маловодие да осигури достатъчни количества вода, посочи експертът. 30 години разработваме, реализираме програми за загубите на вода, но те са намалени с 3-4-5%“, изтъкна още той.  

Пламен Никифоров даде пример с функционирала в миналото програма за водоснабдяване на малки населени места, които са разполагаи с отделно перо в републиканския бюджет. „И се решаваха проблеми по тази програма само на малките населени места, не се смесваха с големите градове. Тази програма изчезна и сега виждате какво се случва.“

Една от задачите пред ВиК холдинга трябва да бъде насочена в тази посока, категоричен е Никифоров.

Снимка: Радио Видин

През последните 15-20 години язовирите се управляват така, че да не се допуска преливане през тях и това се счита за бедствие, акцентира върху друга страна на проблема експертът.

„А тези обеми, които се оставят празни в язовирите и водата се източва принудително, когато минат над определено ниво, за да остане един резервиран обем отгоре, създават проблеми при управлението на водните ресурси. Защото когато са проектирани тези язовири, тези обеми не са били предвиждани в този си вид, както сега се запазват“, поясни Никифоров.

Към това се прибавя фактът, че особено по Черноморието легловата база се е увеличила в пъти през последните десетилетия, а язовирите са си същите. „Рискът остава. Този риск, специално за южното Черноморие, не е отсега.“ репортажи от Свищовско на Здравка Маслянкова и на Петя Янакиева от Радио Бургас - след интервюто на екоминистъра Емил Димитров за водата по южното Черноморие.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Язовир

Шумен, Велики Преслав и част от Търговище без вода утре

Жителите на Шумен, Велики Преслав, на част от Търговище и селата в двете области, които се захранват от язовир „Тича“, ще са без вода утре – 13 август. Предварително обявения от ВиК -Шумен планов ремонт трябва да завърши за 24 часа. Спирането на..

публикувано на 12.08.20 в 11:02
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венцислав Йончев

Туристите ветерани от Враца за физическата активност през целия живот

Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца.  По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна.  Интересът..

публикувано на 22.12.24 в 06:45
Петко Ковачев

Петко Ковачев: Ще си останем с най-зеления и неизпълнен ПВУ

Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада..

публикувано на 17.12.24 в 10:59

Благотворително бягане ще опита да помогне на климатична експедиция в Амазония

и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да..

обновено на 13.12.24 в 15:42

ЕК: Земеделците ще могат да събират и продават семена

Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви..

публикувано на 10.12.24 в 07:02

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища..

публикувано на 26.11.24 в 12:03