Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Никифоров: Вложихме милиони, а ВиК мрежата си е все "остаряла"

Водните проблеми на малките населени места трябва да се решават отделно от тези на големите

Язовир „Студена“
Снимка: БТА

Не е изненада, че през най-сухите традиционно месеци за България – юли и август, има населени места с режим на водата. Такива режими в последните 20-30 години се наблюдават в различни региони на страната. Проблемът е, че след няколко месеца, когато започне да вали повече, забравяме за това. Мнението е на Пламен Никифоров, председател на Научно-техническия съюз по водно дело и дългогодишен директор на Дирекция „ВиК“ в Министерството на регионалното развитие.

Снимка: Росица Стайкова

Има наболели проблеми, които трябва да бъдат решавани системно, а не аварийно, когато няма вода, защото тогава трудно се решават, подчерта той в интервю за предаването "Преди всички".

За остарялата водопроводна мрежа говорим от 30 години. Вложихме милиони, милиарди, а тя все остава остаряла, коментира Никифоров. „Това важи основно за малките населени места, тъй като средствата, които се отпускат от различните фондове, отиват към големите населени места.“

Примерите за безводие са все от малки населени места. Няма как тази остаряла мрежа, с огромните загуби на вода, в месеците на маловодие да осигури достатъчни количества вода, посочи експертът. 30 години разработваме, реализираме програми за загубите на вода, но те са намалени с 3-4-5%“, изтъкна още той.  

Пламен Никифоров даде пример с функционирала в миналото програма за водоснабдяване на малки населени места, които са разполагаи с отделно перо в републиканския бюджет. „И се решаваха проблеми по тази програма само на малките населени места, не се смесваха с големите градове. Тази програма изчезна и сега виждате какво се случва.“

Една от задачите пред ВиК холдинга трябва да бъде насочена в тази посока, категоричен е Никифоров.

Снимка: Радио Видин

През последните 15-20 години язовирите се управляват така, че да не се допуска преливане през тях и това се счита за бедствие, акцентира върху друга страна на проблема експертът.

„А тези обеми, които се оставят празни в язовирите и водата се източва принудително, когато минат над определено ниво, за да остане един резервиран обем отгоре, създават проблеми при управлението на водните ресурси. Защото когато са проектирани тези язовири, тези обеми не са били предвиждани в този си вид, както сега се запазват“, поясни Никифоров.

Към това се прибавя фактът, че особено по Черноморието легловата база се е увеличила в пъти през последните десетилетия, а язовирите са си същите. „Рискът остава. Този риск, специално за южното Черноморие, не е отсега.“ репортажи от Свищовско на Здравка Маслянкова и на Петя Янакиева от Радио Бургас - след интервюто на екоминистъра Емил Димитров за водата по южното Черноморие.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Язовир

Шумен, Велики Преслав и част от Търговище без вода утре

Жителите на Шумен, Велики Преслав, на част от Търговище и селата в двете области, които се захранват от язовир „Тича“, ще са без вода утре – 13 август. Предварително обявения от ВиК -Шумен планов ремонт трябва да завърши за 24 часа. Спирането на..

публикувано на 12.08.20 в 11:02
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини,..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества..

публикувано на 06.07.24 в 10:10