Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

SOS за белите мечки! Как да ги спасим?

Снимка: BJ Kirschhoffer

До 2100 година белите мечки могат да изчезнат. Изводът е на екип от учени от Университета в Торонто, Канада. Част от него е и Стефани Пенк, която разказа специално за предаването „Изотопия”, че проучването е направено върху 80% от броя на белите мечки по света - т. е. върху 13 от съществуващите 19 субпопулации. Заради глобалното затопляне летата в най-северните части на света поставят мечките в ситуация, в която не могат да ловят тюлени. Те са най-важната част от менюто им, тъй като по този начин трупат мазнини и си набавят най-важните вещества за оцеляването. Причината е, че мечките или остават откъснати на леда и трябва да преплуват огромни разстояния, за да търсят храна, или остават откъснати сред ледени късове във водата. Това е период, в който те не могат да се хранят пълноценно.

Снимка: BJ Kirschhoffer

Белите мечки се измъчват от глад

„Проучването ни се състоеше в изчисляването на калории и колко дълго може да продължи периодът, в който мечките не се хранят и разчитат на запасите си от мазнини без това да бъде фатално за тях. Изчислихме колко дебели или слаби могат да бъдат мечките в началото на този период и от колко енергия се нуждаят всеки ден през него. Важен елемент е дали имат мечета или не. Основният въпрос при възрастните мечки беше колко могат да издържат преди да започнат да се измъчват”, обяснява Стефани Пенк. По думите ѝ събраната информация за калорийното изгаряне и натрупаните запаси е съпоставена с моделите за климатични промени. „Установихме, че на възпроизводството и оцеляването на тези популации в някои случаи просто може да бъде поставен кръст. Изводът следва и от теренни наблюдения, а го допълваме с прогнозите за парниковия ефект от две независими проучвания. Опасението е, че това ще се случи скоро и с други популации. Единият от сценариите предвижда огромно увеличаване на въглеродните емисии заради употребата на фосилни горива, другият - умерено и дори разумно използване, което би довело до по-малко емисии”, допълва Пенк.

Изводът на проучването е повече от категоричен: „В екстремния сценарий се отчита много голяма вероятност да изгубим всички бели мечки по света, може би без популацията на островите на Кралица Елизабет, архипелаг в северната част на Канада, в следващите 80 години. Ако успеем да смекчим парниковия ефект, ще дадем шанс на белите мечки за оцеляване”. Умереният сценарий „заличава” популациите само в южните части на хабитатите им в Арктика. Това би дало шанс на северните популации, допълва изследователката.

Снимка: BJ Kirschhoffer

Изчезването на белите мечки не е неизбежно

Най-важното, което трябва да направим, е да намалим парниковите емисии, заявява Стефани Пенк. „При умерения сценарий смятаме, че и след 2100 година ще има оцелели бели мечки. Това ни дава оптимизъм, че ако спазим Парижкото споразумение, ще дадем много добър шанс на белите мечки да живеят”, казва още Пенк. И все пак - дори умереният сценарий не трябва да ни успокоява, защото климатичните промени вече имат отпечатък върху популацията на белите мечки. „Те не могат да заченат и износят бременност, ако нямат определено количество натрупани мазнини. Все повече мечки не могат да забременеят, защото тялото им не може да износи плодовете. Например през 80-те сред белите мечки в западната част на залива Хъдсън изобщо не е било необичайно да се наблюдава майка с три мечета. Сега това е невероятна рядкост. Със сигурност климатичните промени влияят върху тяхната репродукция и това бе една от първите следи, по които тръгнахме. Дори и да успеят да оцелеят като възрастни индивиди, те нямат достатъчно енергия, за да отгледат малки”, разказва Пенк.

Стефани Пенк, снимка: личен архив

Наблюдение на белите мечки от... „човешки зоопарк”

Стефани Пенк е наблюдавала три бели мечки в залива Хъдсън при теренни проучвания. За да се случи това, учените са били в бъги с решетки, за да е сигурно, че хищниците няма да ги нападнат. „Изключително вълнуващо е да се видят бели мечки, но само ако си на безопасно разстояние и с добра защита”, категорична е Пенк и се усмихва на факта, че този път мечките са наблюдавали хората в клетка като в „човешки зоопарк”, а не обратното. Мъничък реванш за белите мечки, шегува се изследователката.

Цялото интервю със Стефани Пенк можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венцислав Йончев

Туристите ветерани от Враца за физическата активност през целия живот

Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца.  По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна.  Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..

публикувано на 22.12.24 в 06:45
Петко Ковачев

Петко Ковачев: Ще си останем с най-зеления и неизпълнен ПВУ

Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..

публикувано на 17.12.24 в 10:59

Благотворително бягане ще опита да помогне на климатична експедиция в Амазония

и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..

обновено на 13.12.24 в 15:42

ЕК: Земеделците ще могат да събират и продават семена

Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена.  Онлайн петиция, която..

публикувано на 10.12.24 в 07:02

Професор Беев: Почвите са резервоар на антимикробна резистентност

Устойчивостта на бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите спрямо лекарства е огромен проблем за медицината и според Световната здравна организация е една от най-големите заплахи за общественото здраве. Тази антимикробна резистентност обаче засяга не само човека, но и почвите, водите и растенията. Защо това е проблем -  интервюто на Мария..

публикувано на 09.12.24 в 18:54

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59