Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арменците честват големия християнския празник Успение Богородично

Арменска апостолическа църква в София
Снимка: facebook.com/ArmenianChurchSofia/

Арменската общност в страната чества големия християнския празник Успение Богородично, който беше почетен от източноправославните християни в събота. По традиция, арменците отбелязват празника винаги в неделния ден, най-близък до 15-и август. Днес храмов празник честват арменските църкви в столицата, Шумен, Русе и Силистра, които носят името на Богородица.
Макар да са сред малките етнически общности, наброяващи едва около 20 000 души, според неофициалната статистика, арменците са успели да съхранят своята идентичност в годините и се отличават с ярко присъствие.

Денят, в който арменците почитат Божията майка, е един от петте големи за общността празника, сред които Великден, Рождество Христово, Кръстовден и Вартавар - празникът на водата.

"При нас, арменците, този празник има две същности - езическа и християнска. Езическата съвпада с древноарменския празник на плодовете, посветен на богинята Анахид като майка на природата, остатък от който езически празник е традицията да се освещава гроздето, която традиция е пренесена и в празника Успение Богородично", разказа Кусан Хадавян, свещенослужител в Арменската апостолическа православна църква "Света Богородица" в София.

Традицията повелява първото грозде, което се яде за годината, да е осветеното, което се раздава след църковната служба, обясни Елиза Нишанян, член на Софийския клон на арменската благотворителна организация "Хом".

"Както Света Богородица е майката на всички ни, така и гроздето се счита за царица на всички плодове. От осветеното грозде се занася в дома и това грозде се раздава между членовете на фамилията“, допълни Нишанян.

Неизменна част от празника е раздаването на курбан, наречен мадах, който се приготвя от жените от общността предходния ден. Според арменската традиция след всеки от петте големи празника вярващите отбелязват задушница и отдават почит към паметта на починалите. Заради пандемията от Covid-19 част от обичаите тази година няма да бъдат изпълнени. Както на Великден, така и днес празничната литургия беше предавана онлайн.

Ако българите се запознаят с миналото на арменците заселници, ще почувстват, че сякаш препрочитат историята на своя народ, смята Кусан Хадавян. 

"Измежду всички малцинства, живущи на територията на България, може би арменците най-близко стоят до българите - главно с две неща. Защото и ние сме християни и другото, което е, че през вековете и ние сме имали сходна историческа съдба, и ние сме били близо 6 века под робство, подобно на българския народ."

Целия репортаж на Еленица Маринова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За седма година в с. Бръшлен се проведе фестивал на рибата

За седма година в село Бръшлен, община Сливо поле, се проведе "Рибен фест", който събра кулинарни майстори на менюто с основа дунавска риба и традиционната за този край ракия. „На Дунава като уловиш риба, слагаш сол, пържиш я и ядеш.“ Това е най-кратката и проста рецепта за приготвяне на риба. Само че в село Бръшлен, където рибата от..

публикувано на 25.08.24 в 06:42
Басейнът в античната вила Армира до Ивайловград

Над 1200 души са посетили античната вила "Армира" край Ивайловград в първите две седмици на август

Ивайловградското село Свирачи отбелязва 110 години от завръщането на малоазиийските българи - събитие, което се провежда през пет години. "Рано в неделя" с Ивелина Георгиева и Мерим Тенев ще бъдам на гости на ивайлоградския регион и с музиката, създадена от композитора Явор Русинов, вдъхновена от красотата на ивайловградско. Първата ни спирка е в..

публикувано на 25.08.24 в 06:18

Екшън героите и класическите актьори като Делон - всички са герои, но последните са естествени!

Много френска музика в този брой на Нощен Хоризонт -  емблематични и разпознаваеми песни, изпълнени от звездата на френското, европейското и световното кино Ален Делон , който напусна нашия свят миналата неделя на 88 годишна възраст. Един харизматичен Скорпион, с много чар и подкупващи сини очи . Спечелил доверието на зрителя към ролите, които е..

публикувано на 21.08.24 в 11:49

"Отвътре навън 2" - история за силата и смисъла на емоциите

Филмът на "Пиксар" "Отвътре навън 2" се превърна в най-касовия анимационен филм на всички времена шест седмици след официалната му премиера. Втората част на анимационната поредица събра общо 1 милиард 460 милиона долара в световните боксофиси. Така той изпревари досегашния лидер за най-успешна анимация - "Замръзналото кралство 2" ,..

публикувано на 20.08.24 в 08:15

2024 г. и преизпълнената петилетка на "Изотопия"

Със скоростта на светлината 5 години отлетяха от лятното начало на "Изотопия" по "Хоризонт" през 2019-а . Предаване, замислено като пространство за младите по ЕГН и дух , за хората с оригинални идеи и любопитни истории, по-скоро особняци, понякога изумителни, но винаги с потенциал да ни разчувстват, замислят, вдъхновят...

публикувано на 19.08.24 в 14:57
Кулата Снежанка

Кулата Снежанка, Музеят на родопския карст и църквата в Пампорово - символи и дух

Да се издигнеш над земята и да погледнеш над върховете, така както само птиците го могат. Това е усещането, когато се качим на телевизионната кула Снежанк а. Тя е построена на най-високия едноименен връх в Пампорово 1926 метра . Църквата "Успение на Пресвета Богородица"  е своеобразен духовен център на Пампорово. Построена е изцяло с..

публикувано на 19.08.24 в 14:33
Пампорово

100-годишният скиор Иван Раев от Чепеларе - живата история за Пампорово

Богатството на туризма са и личностите, които работят за него. Иван Раев - първият ски учител в Смолянско е бил управител на Пампорово , когато в комплекса са били построени само четири хотела. От една песен за Пампорово научаваме, че имената им са били "Еделвайс“, "Синчец", "Ехо" и "Малина". Имало е и Военен почивен дом. 100-годишният скиор..

публикувано на 19.08.24 в 13:50