Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца се доскосват до тайните на хляба в Долна Оряховица

Музейна инициатива запознава малчуганите със занаяти и традиции

Снимка: Здравка Маслянкова

Българският обичай повелява, че скъпи гости се посрещат с хляб и сол, а народната мъдрост твърди, че „Никой не е по-голям от хляба“. Как се меси хляб и с какво са по-различни обредните хлябове - на това се учат децата в Долна Оряховица по време на инициативата „Семейни съботи“, която за шеста година провежда Историческият музей в Горна Оряховица

Правенето на хляб не е проста работа. Трябват време, познание и любов, защото той е основата на живота, сладкодумно разказва на децата в двора на Етнографския музей в Долна Оряховица уредникът от Горнооряховския исторически музей Теменуга Йорданова.  

Децата се връщат десетилетия назад и месят хляб, както са правили техните баби и прабаби.

„На мен ми беше интересно като разточвахме тестото и го правихме на формички. Тестото се разточва с точилка.“

„За момичето е важно да се научи да правят хляб, защото като порасне да прави на мъжа си и да не останат гладни“.

„На масата първо се слага хляб и хората ядат от него, за да станат юнаци“.

Така изглежда за децата светът на хляба, който децата опознават отблизо благодарение на музейната инициатива. 

Има хляб, който е „свят”, защото носи Божиите символи, положени върху него чрез дървено печатче, наречено просфора. Така се нарича и самият обреден хляб, който е ключов елемент от християнското тайнство причастие. Освен църковните печати, някога всяка християнска къща имала своя просфорник, който се пазел в домашния иконостас, редом до иконата-покровителка на дома, разказва етнографът от Теменуга Йорданова. 

„Всеки оставя една мечта с пожелание за новата година, особено при коледните или великденските хлябове. При Никулден се правят лодки с риба, мрежи. За сватбените обредни хлябове се представят птичките като символ на момъка и момата. Слънцето също е много важен символ за здраве и плодородие“. 

Хлябът е част от българския ни корен, споделят родителите, довели децата си в двора на Етнографския музей в Долна Оряховица. 

Вкъщи сме създали такива традиции - често месим питка, хляб и децата са запознати с това, което се случва. Тук нагледно могат да бъдат запознати с традициите и българските обичаи“.

„Ние вкъщи много държим на хляба. От години си го произвеждаме сами, така предаваме традициите“.

„Децата искам да знаят, че хлябът е по-силен от всичко“.

„Хлябът е основата на живата, така че трябва да знаем от къде идва и как се прави“.  

Запознанството с тайнствата на хляба е част от инициативата „Семейни съботи“, които Историческият музей в Горна Оряховица провежда вече шесто лято. Целта е родителите и децата да се заваляват, учейки, обяснява музейният директор Мая Иванова. 

„Тази година в Исторически музей – Горна Оряховица решихме да надградим започнатото – ние имаме етнографска къща в Долна Оряховица с прекрасен двор, който позволява децата да се забавляват, да научат нещо ново, да се доближат до живота на своите баби и дядовци и най-важното нещо - щастливи са“. 

Тези занимания правят от хората общност, вярва кметът на Долна Оряховица Йордан Байчев.  

 „Тук живеят страшно много смислени хора, хора активни и, за да бъде градът активен, възроден, първо трябва да се обърнем към нашите традиции. Стъпвайки на тези традиции, ние можем да развиваме настоящето и бъдещето. Създава се общност, без която няма как да вървим напред и то най-вече общност от деца, които са бъдещето на нашия град. Това е основната идея на тези наши празници в Етнографския музей в Долна Оряховица“.  

 Семейните музейни съботи продължават с майсторите на шевици и дантели, както и с тънкостите на грънчарството и керамиката. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53