Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца се доскосват до тайните на хляба в Долна Оряховица

Музейна инициатива запознава малчуганите със занаяти и традиции

Снимка: Здравка Маслянкова

Българският обичай повелява, че скъпи гости се посрещат с хляб и сол, а народната мъдрост твърди, че „Никой не е по-голям от хляба“. Как се меси хляб и с какво са по-различни обредните хлябове - на това се учат децата в Долна Оряховица по време на инициативата „Семейни съботи“, която за шеста година провежда Историческият музей в Горна Оряховица

Правенето на хляб не е проста работа. Трябват време, познание и любов, защото той е основата на живота, сладкодумно разказва на децата в двора на Етнографския музей в Долна Оряховица уредникът от Горнооряховския исторически музей Теменуга Йорданова.  

Децата се връщат десетилетия назад и месят хляб, както са правили техните баби и прабаби.

„На мен ми беше интересно като разточвахме тестото и го правихме на формички. Тестото се разточва с точилка.“

„За момичето е важно да се научи да правят хляб, защото като порасне да прави на мъжа си и да не останат гладни“.

„На масата първо се слага хляб и хората ядат от него, за да станат юнаци“.

Така изглежда за децата светът на хляба, който децата опознават отблизо благодарение на музейната инициатива. 

Има хляб, който е „свят”, защото носи Божиите символи, положени върху него чрез дървено печатче, наречено просфора. Така се нарича и самият обреден хляб, който е ключов елемент от християнското тайнство причастие. Освен църковните печати, някога всяка християнска къща имала своя просфорник, който се пазел в домашния иконостас, редом до иконата-покровителка на дома, разказва етнографът от Теменуга Йорданова. 

„Всеки оставя една мечта с пожелание за новата година, особено при коледните или великденските хлябове. При Никулден се правят лодки с риба, мрежи. За сватбените обредни хлябове се представят птичките като символ на момъка и момата. Слънцето също е много важен символ за здраве и плодородие“. 

Хлябът е част от българския ни корен, споделят родителите, довели децата си в двора на Етнографския музей в Долна Оряховица. 

Вкъщи сме създали такива традиции - често месим питка, хляб и децата са запознати с това, което се случва. Тук нагледно могат да бъдат запознати с традициите и българските обичаи“.

„Ние вкъщи много държим на хляба. От години си го произвеждаме сами, така предаваме традициите“.

„Децата искам да знаят, че хлябът е по-силен от всичко“.

„Хлябът е основата на живата, така че трябва да знаем от къде идва и как се прави“.  

Запознанството с тайнствата на хляба е част от инициативата „Семейни съботи“, които Историческият музей в Горна Оряховица провежда вече шесто лято. Целта е родителите и децата да се заваляват, учейки, обяснява музейният директор Мая Иванова. 

„Тази година в Исторически музей – Горна Оряховица решихме да надградим започнатото – ние имаме етнографска къща в Долна Оряховица с прекрасен двор, който позволява децата да се забавляват, да научат нещо ново, да се доближат до живота на своите баби и дядовци и най-важното нещо - щастливи са“. 

Тези занимания правят от хората общност, вярва кметът на Долна Оряховица Йордан Байчев.  

 „Тук живеят страшно много смислени хора, хора активни и, за да бъде градът активен, възроден, първо трябва да се обърнем към нашите традиции. Стъпвайки на тези традиции, ние можем да развиваме настоящето и бъдещето. Създава се общност, без която няма как да вървим напред и то най-вече общност от деца, които са бъдещето на нашия град. Това е основната идея на тези наши празници в Етнографския музей в Долна Оряховица“.  

 Семейните музейни съботи продължават с майсторите на шевици и дантели, както и с тънкостите на грънчарството и керамиката. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09