Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви въпросителни пораждат предлаганите промени в Изборния кодекс

Снимка: БГНЕС, архив

Предстои ни изборна 2021 година, а предложените промени в Изборния кодекс поставят редица предизвикателства и въпроси - сред тях са двата дни гласуване заради коронавируса и гласуването по избор с хартиена бюлетина или с машина. Това обясни в предаването "12+3" Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници".

Над 600 хиляди са били недействителните бюлетини на предходните избори и неправителственият сектор настоява технически да се изясни защо се е случило товау припомни Славов. 

Сега се оказва, че ще гласуваме 48 часа, а работата на комисиите ще продължи горе-долу едно денонощие след това, което според него създава допълнителни практически трудности - как ще се охраняват бюлетините, изборните книжа, урните, в които е започнало гласуване, как ще се наблюдава изборният процес от международните наблюдатели в продължение на 72 часа.

Калин Славов  Снимка: БГНЕС

Това разтягане на изборния процес създава предпоставки за делегитимация на изборните резултати, смята Славов. Според него се задълбочава и вече установен дефект – паралелното гласуване по две различни системи – с хартиена бюлетина и чрез машина. Докато преди това е ставало в ограничен брой секции, сега в около 9 хиляди секции ще се извършва такова комбинирано гласуване.

Хартиеното гласуване фактически обезсмисля гаранциите, които ни дава машинното гласуване, подчерта Калин Славов.

В т.нар. опростяване на изборните книжа, което се предлага, липсват важни контроли, уточни още Славов и изтъкна, че задължително трябва да се направят актуални избирателни списъци.

Машинното гласуване сякаш е иззето от ръцете на ЦИК, отбеляза Калин Славов и припомни за подадената оставка на председателката на Централната избирателна комисия Стефка Стоева.

Не можем да приветстваме изтеглянето на възможността на ЦИК да контролира машинното гласуване, събирането на оферти, невъзможността ЦИК да осъществява пряк контрол при подготовката на машините за гласуване и прехвърлянето на контрола към изпълнителната власт, допълни Калин Славов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илиана Измирлиева

Логопедът: Пациент с инсулт или удар по главата, може да загуби способността да разбира родния си език

Логопедите помагат не само на деца с говорни проблеми, но и на хора с черепно-мозъчни травми и с инсулт . Логопедът Илиана Измирлиева тази година е номинирана за Логопед на годината в категорията "Индивидуално обучение" . Освен основната дейност, която практикува като логопед, тя преподава и на бъдещите актьори в колеж "Любен Гройс" и в..

публикувано на 24.09.24 в 11:45

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54