Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

Снимката е илюстративна
Снимка: Pixabay

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша.

Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно бабите и дядовците да водят внуците си да слушат лектории с откъси от класическа музика. Идна от тях беше "Баба, дядо, аз и "Малка нощна музика".

На сцената се намираше средношколски струнен квартет. Преди да започнат да разказват за детето - чудо Моцарт, се опитаха да обяснят на малките си слушатели защо струнните инструменти имат различна големина и издават по-високи или по-ниски звуци. Показаха лъковете си, които са направени от конски косми. Публиката бе доста разнородна: възрастни хора, малки деца и бебета. Между гостите бе и ръководителят на проекта "Музикални разходки" Йонатан Шмил:

"Седем години имаме най-различни проекти за музикални пътешествия. Представяме музикални инструменти от различни континенти и музиката на всеки район. Но от тази година, подготвяме музикални кътове в детските градини, училищата или в градските библиотеки. Дотук нищо ново. Иновативните ни решения са в две направления.

След началото на войната децата чуват най-различни тревожни звуци: сирени, свистене на падащи ракети, плач на майки, загубили чедата си. Предлагаме им не само да слушат релаксираща музика, но и да я изпълняват.


Мотото ни е - "Децата могат да свирят, преди да се научат да четат и пишат. Като пеят, хората всъщност "свирят" на своите гласовe”. Но те биха могли и да я изсвирят и върху пиано. Нотите върху клавишите са оцветени в различни цветове. Малчуганите имат цветна карта, която им позволява да извличат звуците от песента, "разхождайки" се върху клавишите. Тази игра - свирене, надявам се, ще помогне и за отмора, от грохота на войната, а и ще накара децата да научат нотите, преди буквите. 

Преди да получим разрешение от министерството на просветата, го тествахме върху деца, чиито близки са отвлечени или убити още при погрома на Хамас на 7.10.2023. Ние изготвихме и кътове, където показваме снимки на загинали на този ужасен ден, младежи по време на музикалния фестивал "Нова". Всеки от тях е обичал да слуша музика и танцува. Нека децата завършат техните прекъснати танци. Казват, че музиката лекува. Ние не се опитваме, като щраус да заровим главата си в пясъка, а точно обратното -  да посочим проблемите и да се опитаме с езика на звуците да им дадем отговор. 

Откакто стана по-спокойно, започнахме да правим и екскурзии из улици на Тел Авив, които носят имена на музиканти. Например, малката уличка Бърнстейн е назована така след един от концертите на големия диригент и композитор, един от музикантите, които са събирали пари за построяване на двореца на културата, до който е уличката назована на негово име. Децата слушат песните за Америка и за Мария из неговия мюзикъл "Уестсайдска история". Или ги водим да консерваторията, която се намира на улица Исак Щерн - великият цигулар, по чиято инициатива е създадено и построена сградата на висшето музикално училище. Слушаме и записи на популярни творби за цигулка в негово изпълнение. И много други места свързани както с историята на града, така и с музиката", разказа за БНР Йонатан Шмил.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59

Фестивалът "Ние сме децата на реката" ще се проведе край Марица в Пловдив

"Ние сме децата на реката", под това мото в Пловдив се подготвя най-новият фестивал , който  ще се проведе край река Марица. Целта на организаторите от Фондация InBetween и Община Пловдив е чрез различни форми на изкуството жителите на града да станат съпричастни на  концепцията на администрацията за социализация на пространствата около..

публикувано на 08.09.24 в 07:15