От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша.
Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно бабите и дядовците да водят внуците си да слушат лектории с откъси от класическа музика. Идна от тях беше "Баба, дядо, аз и "Малка нощна музика".
На сцената се намираше средношколски струнен квартет. Преди да започнат да разказват за детето - чудо Моцарт, се опитаха да обяснят на малките си слушатели защо струнните инструменти имат различна големина и издават по-високи или по-ниски звуци. Показаха лъковете си, които са направени от конски косми. Публиката бе доста разнородна: възрастни хора, малки деца и бебета. Между гостите бе и ръководителят на проекта "Музикални разходки" Йонатан Шмил:
"Седем години имаме най-различни проекти за музикални пътешествия. Представяме музикални инструменти от различни континенти и музиката на всеки район. Но от тази година, подготвяме музикални кътове в детските градини, училищата или в градските библиотеки. Дотук нищо ново. Иновативните ни решения са в две направления.
След началото на войната децата чуват най-различни тревожни звуци: сирени, свистене на падащи ракети, плач на майки, загубили чедата си. Предлагаме им не само да слушат релаксираща музика, но и да я изпълняват.
Мотото ни е - "Децата могат да свирят, преди да се научат да четат и пишат. Като пеят, хората всъщност "свирят" на своите гласовe”. Но те биха могли и да я изсвирят и върху пиано. Нотите върху клавишите са оцветени в различни цветове. Малчуганите имат цветна карта, която им позволява да извличат звуците от песента, "разхождайки" се върху клавишите. Тази игра - свирене, надявам се, ще помогне и за отмора, от грохота на войната, а и ще накара децата да научат нотите, преди буквите.
Преди да получим разрешение от министерството на просветата, го тествахме върху деца, чиито близки са отвлечени или убити още при погрома на Хамас на 7.10.2023. Ние изготвихме и кътове, където показваме снимки на загинали на този ужасен ден, младежи по време на музикалния фестивал "Нова". Всеки от тях е обичал да слуша музика и танцува. Нека децата завършат техните прекъснати танци. Казват, че музиката лекува. Ние не се опитваме, като щраус да заровим главата си в пясъка, а точно обратното - да посочим проблемите и да се опитаме с езика на звуците да им дадем отговор.
Откакто стана по-спокойно, започнахме да правим и екскурзии из улици на Тел Авив, които носят имена на музиканти. Например, малката уличка Бърнстейн е назована така след един от концертите на големия диригент и композитор, един от музикантите, които са събирали пари за построяване на двореца на културата, до който е уличката назована на негово име. Децата слушат песните за Америка и за Мария из неговия мюзикъл "Уестсайдска история". Или ги водим да консерваторията, която се намира на улица Исак Щерн - великият цигулар, по чиято инициатива е създадено и построена сградата на висшето музикално училище. Слушаме и записи на популярни творби за цигулка в негово изпълнение. И много други места свързани както с историята на града, така и с музиката", разказа за БНР Йонатан Шмил.
Още по темата в звуковия файл.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..