Влез за малко в ковчега, за да се успокоиш
Вниманието ни беше привлечено от още едно хорър изживяване, което предлагат от „Коуагарасетаи”. То е насочено към хората, които мислят, че пандемията от коронавирус е страшна, като целта е да се... поразведрят като лежат в ковчези. Цената: 800 йени или 7 долара и 60 цента.
„Изотопия” си говори със създателя на страхотиите Кента Ивана. Той ни обясни какво представлява странното изживяване и как въобще стресирането на хора им помага да се отпуснат?
„Гостите са в ковчези. Говорим за много тесни пространства. Повечето хора не харесват такива. Не им харесва да се чувстват натясно. Стряскаме ги като ползваме различни механизми. Докосваме ги тайно и без директен контакт. Например използваме дълга изкуствена ръка, за да ги доближим и да ги докоснем с нея. Ако отворим ковчега, между нас и човека вътре има пластмасова преграда. Така че можем да ги плашим без да има реален физически контакт. Въздухът, които дишаме ние, не се смесва с този в ковчега. Също така сериозно раздрусваме ковчезите”, разказва Кента.
А сериозно раздрусани от страх ли са японците заради коронавируса?
Според Кента не. В страната на изгряващото слънце броят на починалите от Covid-19 не е голям. Затова повечето хора не се страхуват от него, но пък са сериозно притеснени за репутацията си. „Ако си без маска на лицето, тогава някой може да реши, че това не е добре, че е проява на грубост или лоши маниери и че си невъзпитан. Не че хората се страхуват толкова от инфекцията сама по себе си, колкото се притесняват да не бъдат невъзпитани”, обяснява Кента.
Да бъдем възпитани и да видим къде е удоволствието да си уплашен, сред зомбита и в кръв, пък дори да е изкуствена?
„Човешките същества искат да бъдат стряскани, стресирани, но този стрес трябва да бъде фалшив, изкуствен. Мисля, че е част от човешката природа. Например в древните времена хората са изживявали много стресови ситуации. Днес повечето хора не се изправят пред подобни моменти, не изпитват страх. А преди са се страхували наистина. Може би се крие в идеята да си припомним това – че в човешката природа съществува и нуждата от страх.”
Когато шоуто приключи, клиентите казват, че им е било страшно, но и вълнуващо. В този ужасон доброволно се потапяли повече жени, отколкото мъже. Японският продуцент смята, че жените имат по-развито въображение и ако видят нещо страшно, ще си го представят по-добре.
И като говорим за жени... Запознайте се с Хадуна Сузуки – една от най-добрите актриси в екипа, по думите на Кента, който ѝ превежда на японски. Хадуна играе призрак, при това много амбициозен.
„Много се старае да развълнува гостите, прави всичко възможно да ги въодушеви. Единственото нещо, за което актьорите мислят, е как да уплашат хората. И всъщност тя не чувства нищо друго отвъд това”, казва Кента.
Пуснахме не духа от бутилката, а призрака от ковчега, обаче още не сме пуснали водата... „Ще има обладана от духове тоалетна. Ще затваряме гостите там и ще ги караме да седят на чинията. Няма да могат да мърдат от там. И така призракът идва. Нямат право да излизат, докато шоуто не свърши. То ще продължава около 5 минути. Призраците ще бъдат облечени в костюми като тези на Мики Маус или на друг герой, за да не се заразят или да разпространят Covid-19. Костюмът е така пригоден, че да не излиза въздух навън", представя Кента най-новата си идея, която ще види бял свят през октомври.
Не е нужно да излизате навън, за да чуете цялата японска страхотия в звуковия файл. Само си завийте краката.
Снимки: Kenta Iwana
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..
Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение. За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците. " Нашата професия на..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
От днес до 30 януари в Благоевградска област е обявена грипна епидемия и са въведени всички необходим мерки за ограничаване на разпространението на..