Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Иванов: „Обичаме България" няма да бъде музей, а жива общност

Имаме политическа класа без визия за развитието на страната

Снимка: Габриела Бенчева

Стана много ясно и видимо, че масово в протестите участват мобилни българи и това е само един от изразите на нашата обвързаност и желание България да бъде по-добра страна. Това каза пред БНР Димитър Иванов, наш сънародник от Цюрих, един от авторите на платформата „Обичаме България".

„В момента имаме българска политическа класа, която няма визия за развитие на България, а огромен страх нещо да не се случи. Тя вижда само проблеми, рискове“, коментира Иванов. Според него "емигранти" е вече изчерпано понятие и далеч по-адекватно е да се говори за мобилни хора.

„В днешно време не можем да говорим за класически емигранти. Днес имаме дигитална свързаност, възможност да се информираме в реално време. Ние наистина сме мобилни. В рамките на няколко часа можем от всяка точка на света да се приберем за някакъв период от време и го правим."

На платформата „Обичаме България" ще бъдат публикувани истории за приноса на българите по света за развитието на съвременна България.

Това са разкази, които широката публика не познава като случки, въздействия, лица, като продукт. Има ги някъде, но платформата ще ги събере на едно място, поясни Димитър Иванов.

Не бих искал да бъде като музей. Ние сме живи, ние сме активни, ние сме абсолютно пълноценни членове на българското общество. Този дискурс в българския обществен и политически живот липсва въобще. Ние сме все едно някъде, някъде си.“

Бъдещето на платформата е замислено като дигитална свързаност и на малките български общности по света, които да обменят добри практики.

"Дигитални виртуални общности. Смятам, че това е начинът да се активират и допълнително сънародници по света, които досега не са имали представа, че могат да бъдат полезни. Това би трябвало българската държава да го прави. Платформата е един вид осъществяване на националната стратегия за българските граждани и историческите общности по света, приета 2014 година, която и досега не се осъществява, държавата е пасивна. Смятаме, че с тази платформа ще накараме държавата да промени политиката си", заяви Димитър Иванов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05

Специализираната болница за рехабилитация в Котел е на ръба. Ще затвори ли?

Ще затвори ли врати Специализираната болница за рехабилитация в Котел заради натрупани задължения за ток и вода и неизплатени заплати?  Ще стигнат ли до лечебното заведение отпуснатите от Министерския съвет в началото на април средства за погасяване на дълговете? Преди година Специализираната болница за рехабилитация в Котел бе пред затваряне...

публикувано на 10.04.24 в 07:38