Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спор между синдикати и бизнес за данъчни промени

Синдикати и работодатели поставиха през последната седмица началото на пореден разговор за промени в данъчната система. Облекчено данъчно облагане за гражданите и нулев данък върху печалбата са основните предложения на двете страни. В условията на икономическата криза и преди парламентарните избори, управляващите запазват позицията си против промени в данъчното облагане в рамките на този кабинет.

"Според мен големи промени в данъчната система едва ли са наложителни, от една страна, а от друга - са политически коректни. Все пак идва краят на мандата на това правителство, съвсем скоро предстоят избори и е логично политическите партии да се изправят пред избирателите си и да предложат, ако смятат, че трябва да направят по-сериозни промени в цялостната структура и философия на данъчната система", каза икономистът Лъчезар Богданов.

По изчисления на бизнеса освобождаването на данък печалба ще отвори дефицит от по-малко от 2 милиарда лева в бюджета, който може да се компенсира, коментира председателят на Българската стопанска камара Радосвет Радев.

"Исторически България получава като корпоративен данък за 2018 година 2,3 милиарда, а за 2019 година - 2,6 милиарда. Влизането в Covid-кризата през тази година предполага данъчни приходи по-малко от 2 милиарда, т.е. това е 1 процент от брутния вътрешен продукт на държавата". 

Предложението на КНСБ за 15% обща ставка на данък добавена стойност и облекчено данъчно облагане на населението целят да стимулират вътрешното потребление и растежа на икономиката, обясни икономическият експерт на синдиката Любослав Костов. Той се позова на изчисления, според които намаляването на данъка ще струва около 3 милиарда лева годишно на бюджета, но парите могат да се компенсират по различни линии.

"Логично е да искаме да оставяме малко повече пари в ниско доходните групи и да затворим малко ножицата. То няма да стане само с данъчна реформа, но това е някаква стъпка", допълни Костов.

От синдиката отказват да приемат аргумента на бизнеса за нулева ставка върху печалбата.

"Бизнесът и в момента плаща по-малко от гражданите като дял в данъчните приходи от преки данъци. Гражданите плащат около 3 милиарда, бизнесът плаща около 1,5 милиарда. Става въпрос за двойна разлика. Няма такава държава в Европейския съюз, в която бизнесът да плаща по-малко от хората при положение, че бизнесът е този, който формира брутния вътрешен продукт", подчерта Любослав Костов.

Бизнесът не приема предложението за по-ниски данъци на нискодоходните групи:

"Хората, които са инвестирали в образованието си, ще бъдат дестимулирани да продължават да се квалифицират, както и хората, които работят на повече от едно място", коментира Любомир Левичаров от Българската търговско-промишлена палата.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11