"Според мен големи промени в данъчната система едва ли са наложителни, от една страна, а от друга - са политически коректни. Все пак идва краят на мандата на това правителство, съвсем скоро предстоят избори и е логично политическите партии да се изправят пред избирателите си и да предложат, ако смятат, че трябва да направят по-сериозни промени в цялостната структура и философия на данъчната система", каза икономистът Лъчезар Богданов.
По изчисления на бизнеса освобождаването на данък печалба ще отвори дефицит от по-малко от 2 милиарда лева в бюджета, който може да се компенсира, коментира председателят на Българската стопанска камара Радосвет Радев.
"Исторически България получава като корпоративен данък за 2018 година 2,3 милиарда, а за 2019 година - 2,6 милиарда. Влизането в Covid-кризата през тази година предполага данъчни приходи по-малко от 2 милиарда, т.е. това е 1 процент от брутния вътрешен продукт на държавата".
Предложението на КНСБ за 15% обща ставка на данък добавена стойност и облекчено данъчно облагане на населението целят да стимулират вътрешното потребление и растежа на икономиката, обясни икономическият експерт на синдиката Любослав Костов. Той се позова на изчисления, според които намаляването на данъка ще струва около 3 милиарда лева годишно на бюджета, но парите могат да се компенсират по различни линии.
"Логично е да искаме да оставяме малко повече пари в ниско доходните групи и да затворим малко ножицата. То няма да стане само с данъчна реформа, но това е някаква стъпка", допълни Костов.
От синдиката отказват да приемат аргумента на бизнеса за нулева ставка върху печалбата.
"Бизнесът и в момента плаща по-малко от гражданите като дял в данъчните приходи от преки данъци. Гражданите плащат около 3 милиарда, бизнесът плаща около 1,5 милиарда. Става въпрос за двойна разлика. Няма такава държава в Европейския съюз, в която бизнесът да плаща по-малко от хората при положение, че бизнесът е този, който формира брутния вътрешен продукт", подчерта Любослав Костов.
Бизнесът не приема предложението за по-ниски данъци на нискодоходните групи:
"Хората, които са инвестирали в образованието си, ще бъдат дестимулирани да продължават да се квалифицират, както и хората, които работят на повече от едно място", коментира Любомир Левичаров от Българската търговско-промишлена палата.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник..