Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спор между синдикати и бизнес за данъчни промени

Синдикати и работодатели поставиха през последната седмица началото на пореден разговор за промени в данъчната система. Облекчено данъчно облагане за гражданите и нулев данък върху печалбата са основните предложения на двете страни. В условията на икономическата криза и преди парламентарните избори, управляващите запазват позицията си против промени в данъчното облагане в рамките на този кабинет.

"Според мен големи промени в данъчната система едва ли са наложителни, от една страна, а от друга - са политически коректни. Все пак идва краят на мандата на това правителство, съвсем скоро предстоят избори и е логично политическите партии да се изправят пред избирателите си и да предложат, ако смятат, че трябва да направят по-сериозни промени в цялостната структура и философия на данъчната система", каза икономистът Лъчезар Богданов.

По изчисления на бизнеса освобождаването на данък печалба ще отвори дефицит от по-малко от 2 милиарда лева в бюджета, който може да се компенсира, коментира председателят на Българската стопанска камара Радосвет Радев.

"Исторически България получава като корпоративен данък за 2018 година 2,3 милиарда, а за 2019 година - 2,6 милиарда. Влизането в Covid-кризата през тази година предполага данъчни приходи по-малко от 2 милиарда, т.е. това е 1 процент от брутния вътрешен продукт на държавата". 

Предложението на КНСБ за 15% обща ставка на данък добавена стойност и облекчено данъчно облагане на населението целят да стимулират вътрешното потребление и растежа на икономиката, обясни икономическият експерт на синдиката Любослав Костов. Той се позова на изчисления, според които намаляването на данъка ще струва около 3 милиарда лева годишно на бюджета, но парите могат да се компенсират по различни линии.

"Логично е да искаме да оставяме малко повече пари в ниско доходните групи и да затворим малко ножицата. То няма да стане само с данъчна реформа, но това е някаква стъпка", допълни Костов.

От синдиката отказват да приемат аргумента на бизнеса за нулева ставка върху печалбата.

"Бизнесът и в момента плаща по-малко от гражданите като дял в данъчните приходи от преки данъци. Гражданите плащат около 3 милиарда, бизнесът плаща около 1,5 милиарда. Става въпрос за двойна разлика. Няма такава държава в Европейския съюз, в която бизнесът да плаща по-малко от хората при положение, че бизнесът е този, който формира брутния вътрешен продукт", подчерта Любослав Костов.

Бизнесът не приема предложението за по-ниски данъци на нискодоходните групи:

"Хората, които са инвестирали в образованието си, ще бъдат дестимулирани да продължават да се квалифицират, както и хората, които работят на повече от едно място", коментира Любомир Левичаров от Българската търговско-промишлена палата.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41