Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Работодателите могат да кандидатстват за изграждане на детски кътове в компаниите

Снимка: Наталия Ганчовска, БНР

Нова процедура по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" позволява на работодателите да кандидатстват за изграждане на детски кътове в компаниите за удобството не само на служителите.

Това ще се облекчи бизнеса и персонала и ще създаде заетост на останалите без работа квалифицирани служители в областта на образованието и здравеопазването.

Как протича учебният и занимателен процес в корпоративната градина на голяма газова компания.

„Идеята се роди преди 20 години, замислена изцяло в услуга на служителите, и е финансирана единствено със средствата на компанията. Постепенно комплексът се разраства и в момента включва и училище“, каза в „Хоризонт до обед“ директорът Даниела Тодорова:

„Комплексът подкрепя служителите, те имат право на преференциална такса, но и голяма част на децата са вече от външни родители, за да може да издържаме комплекса.“

Изграждането на корпоративни детски градини е едно решенията на проблема с недостигащите места в общинските детски заведения. Инвестицията в проекта и дългосрочната му поддържка обаче не са по финансовите възможности на всяко предприятие.

„Близко ми е, удобно е много и той остава докато аз съм на работа“, разказа в „Хоризонт до обед“ Елина Рударска, чието дете посещава детската градина, буквално под прозорците на местоработата ѝ.

Снимка:Наталия Ганчовска

Подобна е идеята за детските кътове, които сега работодателите имат възможността да финансират по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Макар и не в същите мащаби, но със сигурност едно добро начало, с възможности и за децата, и за служителите, и за хора, останали без работа в кризата.

Възможността за изграждане на детски кътове в офиса по програмата е както за бизнеса, така и за администрацията. При условие, че минимумът от деца е поне 15.

Персоналът ще се наема през Бюрата по труда като при необходимост ще преминава обучение. Заплащането ще зависи от това дали грижите са почасови или целодневни, а възнаграждението ще се поема по проекта в продължение на една година, каза пред "Хоризонт", заместник-социалният министър Зорница Русинова:

„Приоритетно ще се насочват хора от хуманитарните специалности, педагогика, медицински специалности.“

Минималният размер на финансовата подкрепа по оперативната програма за създаване на детски кът на работното място е 50 000, а максималният - 150 000 лв.

Кандидатите трябва да предвидят съфинансиране при изпълнението на проектите си, което зависи от големината на фирмите. Големите компании могат да получат финансова подкрепа до 70% от разходите по проекта, средните предприятия - до 80%, а микро и малките фирми - до 90% от разходите за реализиране на проекта.

Общият бюджет на процедурата „Детски кътове“ е 15 млн. лева.

Снимка:Наталия Ганчовска

„Приветстваме съществуването на подобна програма, по която да се кандидатства, но следва много прецизно да се определят условията при които трябва да съществуват подобни детски кътове, за отговорностите, които ще носи включително и работодателят“, коментира в „Хоризонт до обед“ Жасмина Саръиванова - експерт "Индустриални отношения" в Българската стопанска камара:

„Така че с многото плюсове, които могат да бъдат предоставени на работодателите, съществува и рискът, който следва те да преценят при кандидатстването. Материята, свързана с кадрите от Бюрата по труда, медицинския контрол и разрешителните, които трябва да се получат, и каква ще е устойчивостта на тези детски кътове, след изтичане на периода на финансиране. Особено в ситуацията на пандемия има много въпросителни“.

От Министерството на труда и социалната политика припомнят, че крайният срок за представяне на предложенията изтича на 15-и декември тази година.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Аднан Хускич: На политическо ниво отричането на геноцида в Сребреница не спира

В четвъртък - 11 юли - босненските мюсюлмани отбелязаха с поклонение на мемориалното гробище Поточари 29-ата годишнина от клането в Сребреница, признато от съдилищата на ООН за геноцид срещу местното мюсюлманско население. Повече от 8000 възрастни мъже и момчета бошняци са отведени от там на 11 юли 1995 година от армията на босненските сърби и..

публикувано на 13.07.24 в 10:42

Бивш наркозависим: Mечтите и целите остават на заден план

Възрастовият праг на зависимите от наркотици пада до 12-13-годишни деца. За негативната тенденция съобщи Валентин Русимов от терапевтичния център за лечение на зависимости "Отвори очи". Центърът се намира във варненския квартал "Виница" и е създаден по инициатива на отец Георги Фотакиев. С подкрепата на православната църква от над 20 години отец..

публикувано на 12.07.24 в 09:46

Матю Бойс: Действията на Украйна все още са доста ограничени, нуждаят се от повече свобода

" Атаката върху детската болница беше неочаквана, невероятна, трагична. Това не беше просто трагична и ужасна атака, беше цинична, дори престъпна атака , защото това са невинни хора. Става дума за болница. Това е поредното безумие в една поредица от нападения срещу невинни цивилни мишени през последните две и половина години. Това нарушава военните..

публикувано на 11.07.24 в 11:08
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Закрепи се единството в НАТО

"Това, което виждаме от срещата на върха, е, че се закрепи единството в НАТО . Беше приета обстойна декларация, която посочи пред какви заплахи ще бъде изправен НАТО и какви ще бъдат основните задачи. Отново се подчерта значението на чл. 5, което е ангажиментът на всички страни да защитават съюзниците в случай на необходимост".  Това коментира..

публикувано на 11.07.24 в 10:10

18-годишният Мариян Давидов от Смолян се нуждае от помощ за лечение в Турция

Между 1000 и 2000 евро на ден са необходими за лечението на 18-годишния Мариян Давидов от Смолян. На 14 юни т.г., момчето замина да се лекува в клиника в Турция и до момента престоят му струва 60 хиляди евро.  Всичко започва в началото на тази година, когато изведнъж младежът се разболява от обикновен вирус, а на по-късен етап се..

публикувано на 10.07.24 в 16:40

С около 40% по-малко са специалистите по здравни грижи в болниците за 15 години

С около 40 процента е намалял броят на специалистите по здравни грижи в болниците у нас през последните 15 години. Тази тенденция беше очертана по време на Национална среща на медицинските сестри, която се провежда днес в София. От съсловната организация на тези професионалисти припомниха исканията си към държавата да разработи система за..

публикувано на 10.07.24 в 16:18
Донка Михайлова

Донка Михайлова: Ако ВиК услугите се окрупнят, сезираме Конституционния съд

С пети пореден законопроект се прави опит да бъдат консолидирани ВиК услугите. Общините за пореден път се обявяват "против" окрупняването на водния сектор и изразяват своите опасения. НСОРБ готви позиция относно новия законопроект за ВиК Ако общинските ВиК дружества бъдат включени в консолидираните райони, общините ще бъдат лишени от..

публикувано на 10.07.24 в 08:23