Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокат Мария Петрова: Продължавам да питам какви тестове използваме в България

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Продължавам да питам в България с какви тестове се тестваме, при положение, че след като отправих официално запитване до Министерство на здравеопазването, документацията, която ми е изпратена, не коментира нито вируса Sars-Cov-2, нито в брошурите, сертификатите и документацията на тези медицински изделия има достатъчна надеждност и годност с какво биват тествани българските граждани.“ Това каза в предаването "Преди всички" адвокат Мария Петрова, специалист по медицинско право. Тя бе член на Медицинския съвет към премиера, сформиран в началото на пандемията и саморазпуснал се, но който де юре все още съществува.

Когато всяка сутрин слушаме едни цифри, никой не излиза да каже какво точно и как се тества, подчерта Петрова пред БНР. Според нея голяма част от предприетите действия не са "нито мотивирани, нито целесъобразни, нито оправдани" и това се наблюдава още от март насам.

Когато се задават въпроси, на които не се дава базиран на медицински или други доказателства отговор, а се търси просто стабилност, просто всяване на страх, няма как като експерт да подкрепя подобно поведение. Най-малкото, защото то по никакъв начин не се обединява с научните доказателства и данни, които имаме“, коментира Мария Петрова.

Петрова анализира още какъв ще бъде ефектът за малките населени места от законовите промени, които ограничават ръководителите на държавни и общински болници да могат да работят само като управители и преподаватели. Тя поясни, че ограничението може да бъде разгледано двояко - от една страна по думите й управлението не е дейност, която може да се извършва по съвместителство или в свободното време, а от друга страна има недостиг на специалисти.

На везните бяха поставени две неща, които не трябва да се сравняват – доброто управление на лечебните заведения, и пациентската безопасност и достъпът до медицинска помощ. Не можем да направим компромис нито с едното, нито с другото, подчерта Мария Петрова.

До момента компромисът е бил в полето на пациентската безопасност, защото след няколкочасова административна работа шефовете на болници са оперирали, а а сега везната се накланя в посока по-добро управление и съответно лишаване на достъп на пациентите до медицинска помощ, изтъкна специалистът по медицинско право. 

Трябваше да помислим какво ще се получи в малките населени места, където управителят е единственият специалист, който може да извършва дадени медицински дейности, допълни адвокат Петрова. НЗОК трябва да сключи договор със специалист със съответната квалификация - ако това не може да се случи, се стига до ограничения за пациентите, обясни тя.

Извън трудовите договори и договорите за управление и контрол има юридически опции, които могат да бъдат използвани, категорична е Мария Петрова.

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Д-р Недялко Калъчев: По-рядко има фалшиви положителни тестове за коронавирус

"В момента в страната има ясно оформена група от тестове за коронавируса, които се предлагат.  Повечето колеги работят с тестове, които изследват поне два или три гена, което дава относително високо ниво на сигурност, когато говорим за..

публикувано на 08.10.20 в 11:55
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Люти брод се проведе празника на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков,..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф...

публикувано на 13.08.24 в 14:56