„Има над 5 хиляди стени или кубове по света, където хората могат да напишат какво искат да направят преди да умрат“, каза в „Хоризонт до обед“ Албена Танева, която е част от глобален артпроект, в който се включва и България – „Before I Die“ или „Преди да умра“.
Артпроектът е в 76 държави на 36 езика и вече има свое издание на български език.
„У нас той представлява черен куб на площад „Славейков“, където всеки може да напише нещо. На мен ми се искаше водеща да е локацията и така и кубът да е независим. Подбудите ми бяха лични, за да го направя в София. Попадала съм на много стени в света. Хората отговарят различни неща на куба, някои започнаха да пишат още преди да бъде завършен… Други мислят дълго, гледат какво правят и пишат другите, което не е лошо. Често се пише за любов, за споделяне, „да прогледна", имаше и забавни – "да ям, без да дебелея". А също и имаше желание: „да мисля по-малко“, разказа Албена Танева.
„Когато загубиш близки приятели, хора от семейството, осъзнаваш, че понякога животът си отива за един миг. Това е била и мотивацията на Кенди Чанг да създаде проекта през 2011 година в Ню Орлиънс“, посочи още Танева.
„Не трябва да се вкопчваме нито в страховете си, нито в мечтите си…“, смята тя.
Според Албена Танева това е социален експеримент, който е отражение на всеки един от нас и на всички нас като общество.
Още по темата – в звуковия файл.
Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство . Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..
Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите . Според психолозите освен с децата, трябва да се..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..