Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокат Николов: След Covid като общество ще си извадим поуки занапред

Срещата с вируса е променила нагласите на варненския юрист, натъкнал се на много слабости в системата

Снимка: БТА

Варненският адвокат Петър Николов, преболедувал Covid-19, огласи своите впечатления и преживявания от сблъсъка с болестта и здравната система.

Николов не е разбрал откъде се е заразил. Бил е и в домашна изолация, и в болница. Докато е бил под карантина, нито веднъж не са го проверили дали си е у дома.

„Тъй като имам съпруга и дете, трябваше да похарчим 300 лева, първоначални, за да видим дали детето или жена ми не са заразени. И при положение, че плащаме данъци и осигуровки на тази държава, трябваше да си извадим допълнително 300 лева“, поясни Николов в предаването „Неделя 150".  

„Те ви пращат да си платите теста и евентуално след това, ако се установи, че е положителен, РЗИ да ви постави под карантина. Когато отидеш при личния лекар, той казва – ти не си за мен, аз не трябва да те приемам, трябва директно да отидеш в инфекциозното отделение. И, общо взето, ако не сте достатъчно отговорен към себе си и към другите, можете да пропуснете всички прегледи и направления и спокойно да се разхождате из града, из заведения, из молове - необезпокоявано. Всичко е доста пожелателно“, разказа юристът пред БНР.

Адвокат Николов уточни, че докато е бил на домашно лечение, не е имало кой да проследява състоянието му и е трябвало да се лекува „абсолютно сам“, като са му носили лекарства до вкъщи.

Аз усетих в един момент, че вече не издържам, на десетия ден – и физически, и психически. Никой не се интересуваше от мен, от здравните власти, какво се случва. Моя позната ми даде съвет, че единствено мога да бъда прегледан, само ако се обадя на 112. Тогава идва екипиран медик вкъщи и ако е необходимо, ме откарват в болница.“

Така 40-годишният юрист стигнал до лечебно заведение.

Според Петър Николов тепърва ни предстои трудният път като общество – да осъзнаем проблема и да се намерят решения. „Но ще мине много време. Ще си отидат много хора. Ще има много болни. Едва тогава може би ще си направим някакви изводи.“

Николов признава, че преди да се зарази, е бил сред скептично настроените и е гледал със съмнение на случващото се. След като го е изпитал на гърба си, е променил вижданията си. „И си мисля, че плюсът на цялата работа е, че може би ще извадим някаква поука занапред.“

От личния си опит установих, че това не е чак толкова заразно – аз не заразих никой от семейството си, нито от колегите си в офиса, нито някой от моите клиенти, а близо една седмица съм се движил в пространството с тази болест. Носех маска на обществени места, но моето мнение е, че маската може да ограничи броя на болните, но едва ли ще ни спаси. Все пак трябва да бъдем по-внимателни, да обърнем внимание на хигиената си. Аз лично смятам зимата да си огранича контактите“, сподели още варненският адвокат.

След преболедуването Петър Николов се чувства много по-спокоен, осъзнал е, че трябва да забави темпото. „Чувствам се някак си жив, щастлив се чувствам. Тази промяна ми подейства добре. Затова казвам, че може би по трудния начин ще намерим всички как да намалим стреса в обществото – това напрежение, което постоянно витае.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За седма година в с. Бръшлен се проведе фестивал на рибата

За седма година в село Бръшлен, община Сливо поле, се проведе "Рибен фест", който събра кулинарни майстори на менюто с основа дунавска риба и традиционната за този край ракия. „На Дунава като уловиш риба, слагаш сол, пържиш я и ядеш.“ Това е най-кратката и проста рецепта за приготвяне на риба. Само че в село Бръшлен, където рибата от..

публикувано на 25.08.24 в 06:42
Басейнът в античната вила Армира до Ивайловград

Над 1200 души са посетили античната вила "Армира" край Ивайловград в първите две седмици на август

Ивайловградското село Свирачи отбелязва 110 години от завръщането на малоазиийските българи - събитие, което се провежда през пет години. "Рано в неделя" с Ивелина Георгиева и Мерим Тенев ще бъдам на гости на ивайлоградския регион и с музиката, създадена от композитора Явор Русинов, вдъхновена от красотата на ивайловградско. Първата ни спирка е в..

публикувано на 25.08.24 в 06:18

Екшън героите и класическите актьори като Делон - всички са герои, но последните са естествени!

Много френска музика в този брой на Нощен Хоризонт -  емблематични и разпознаваеми песни, изпълнени от звездата на френското, европейското и световното кино Ален Делон , който напусна нашия свят миналата неделя на 88 годишна възраст. Един харизматичен Скорпион, с много чар и подкупващи сини очи . Спечелил доверието на зрителя към ролите, които е..

публикувано на 21.08.24 в 11:49

"Отвътре навън 2" - история за силата и смисъла на емоциите

Филмът на "Пиксар" "Отвътре навън 2" се превърна в най-касовия анимационен филм на всички времена шест седмици след официалната му премиера. Втората част на анимационната поредица събра общо 1 милиард 460 милиона долара в световните боксофиси. Така той изпревари досегашния лидер за най-успешна анимация - "Замръзналото кралство 2" ,..

публикувано на 20.08.24 в 08:15

2024 г. и преизпълнената петилетка на "Изотопия"

Със скоростта на светлината 5 години отлетяха от лятното начало на "Изотопия" по "Хоризонт" през 2019-а . Предаване, замислено като пространство за младите по ЕГН и дух , за хората с оригинални идеи и любопитни истории, по-скоро особняци, понякога изумителни, но винаги с потенциал да ни разчувстват, замислят, вдъхновят...

публикувано на 19.08.24 в 14:57
Кулата Снежанка

Кулата Снежанка, Музеят на родопския карст и църквата в Пампорово - символи и дух

Да се издигнеш над земята и да погледнеш над върховете, така както само птиците го могат. Това е усещането, когато се качим на телевизионната кула Снежанк а. Тя е построена на най-високия едноименен връх в Пампорово 1926 метра . Църквата "Успение на Пресвета Богородица"  е своеобразен духовен център на Пампорово. Построена е изцяло с..

публикувано на 19.08.24 в 14:33
Пампорово

100-годишният скиор Иван Раев от Чепеларе - живата история за Пампорово

Богатството на туризма са и личностите, които работят за него. Иван Раев - първият ски учител в Смолянско е бил управител на Пампорово , когато в комплекса са били построени само четири хотела. От една песен за Пампорово научаваме, че имената им са били "Еделвайс“, "Синчец", "Ехо" и "Малина". Имало е и Военен почивен дом. 100-годишният скиор..

публикувано на 19.08.24 в 13:50