За младото поколение климатичната криза не е абстрактна и далечна идея. Запознати с проблемите на околната среда ученици от цяла Европа се включват с призиви за правилните действия за съхраняването на съжителството между хора, животни и екосистеми.
До скоро от децата се изискваше да дават добри резултати в училище и да слушат родителски наставления. Днес ролите се сменят - ред е на възрастните да чуят силно и ясно гласа на младите. Някои от децата говорят за проблема с тревога, други с надежда:
"За мен основните проблеми, срещу които трябва да се борим, са обезлесяването, за една цяла година се изсичат безброй много дървета, особено в Бразилия и най-вече хабенето на вода" .
"Всички превозни средства, които използваме, колите, всичко това замърсява въздуха и колкото и да си мислим в момента, че това няма никакво влияние върху нас, то има, макар и да не се прояви веднага".
"Земята се замърсява все повече и повече с всеки ден. Ако хората сами не осъзнаят, че ние сме проблем за земята, скоро няма да ни има тук".
Интерактивният проект „Earth speakеr” е финансиран от Федералното външно министерство и се развива съвместно с Гьоте Институт. Идеята е на световноизвестния датско-исландски артист Олафур Елиасон, който е известен с инсталациите си, често свързани с околната среда и климатичната криза.
В столицата културно-образователната институция организира работилница за ученици, които заедно подготвиха своите послания за бъдещето на планетата.
"Нека чуем какви са техните виждания, страхове, идеи, какво имат да ни кажат децата за бъдещето, защото такова е и мотото на проекта, че то принадлежи на децата, не толкова на нас, колкото на младите", обясни Симона Ганева, служител в Гьоте институт.
Според еколозите днешното поколение разполага с едно голямо предимство - правото на информиран избор. Десислава Стоянова от екологичното сдружение "За Земята" определя пластмасовото замърсяване като една от най-големите заплахи пред човечеството:
"Пластмасата наистина завзе нашия живот и от 50-те години досега има произведени над 9 милиарда тона, като само 10% от световно произведената пластмаса се рециклира, т.е. ние не можем да говорим само за рециклиране, а изобщо за превенция на използването на този продукт, за преизползването на продукти и според мен децата днес са абсолютно наясно с този въпрос".
И още предложения, които имат потенциала да помогнат за бъдещето на всички европейци:
"Гледам в интернет какво мога да направя, образовам се с всякакви видеа и документални филми, но и в училище и в семейството говорим активно за това как можем да се подобрим и как можем ние самите да си поставим цели, за да намалим употребата на пластмаса и продукти за еднократна употреба".
"Вместо да си купуваме нови учебници можем да използваме стари такива, бутилираните шишета - можем да използваме стъклени, всичко това помага дори и малко за околната среда".
"Имам сестра, давам си дрехите на нея. Използвам платнени торбички, аз съм голям фен, правят и много интересни дизайни. Гледам да не купувам излишни неща и дрехи, и храни, и пластмасови опаковки".
"Найлоновите торбички въобще да не се използват".
"Да използваме колело, да използваме градски транспорт".
Ангажираността на младите хора по света към опазването на околната среда не е ново явление. Спомняме си глобалните стачки под надслов „Петъци за бъдеще“, които стартираха през 2018 година и продължават да привличат световното внимание и да налагат климатичните промени като център на политическите дебати.
Вдъхновени от личния пример на шведската тинейджърка и екоактивистка Грета Тунберг, ученици от България инициираха поредица от акции и у нас, подкрепяйки световното движение.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..
В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..
Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..
Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...
"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..
"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти. Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.