Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентите се справят с дистанционното обучение, но предпочитат присъственото

Студентка по медицина: Заразяването става в дискотеките, не в университетите

Снимка: БГНЕС

„Ние още от първата вълна се справихме с дистанционното обучение, но смятаме, че присъствената форма или хибридната би дала по-добро качество на обучението ни“, каза в предаването „Преди всички“ Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети:

„При условие обаче, че 95 на сто от университетите в света са в хибридна форма на обучение, ние също го прилагаме. Не мога да кажа, че има преписване при онлайн формата, по-скоро в някои университети има трудности с дистанционната форма – това са архитектурните специалности и тези по изкуствата, но и медицината.“

„Медицината изисква практични умения, но все пак за нас и теорията е много важна. Важното в този момент е и че има и дистанционна форма, за да може колегите да натрупат и теоретични знания“ заяви в „Преди всички“ Йозлем Кюлджева, студент по медицина в Медицинския университет в Пловдив по повод за онлайн обучението.

„При първата вълна на пандемията, когато учихме дистанционно, нашето проучване чрез анкети сред студените сочи, че сме се справили доста добре. А недоволни от това винаги ще има. Но за момента трябва да спазваме мерките“, поясни още Кюлджева.

Кюлджиева заяви, че се чувстват подготвени да подпомогнат лечебния процес в Covid отделенията, тя самата е била доброволец при първата вълна. И сега тече набиране на доброволци. Ние можем да се включваме и в другите отделения, защото и други специалности страдат от липса на кадри.

Стажант- лекарите са най-подготвените, аз също съм готова да вляза, нещата се включват на цикличен принцип – има подготвен списък, ако си бил известно време в Инфекциозно отделение, после си карантиниран за един период, и така колегите се сменят“.

По думите на Парушев студентите от специалностите по изкуствата може би ще загубят от дистанционното обучение и затова се надява мерките да са само до 12 ноември.

Парушев уточни, че се правят и проверки как се спазват противоепидемичните мерки в студентските общежития, на някои места вече има монтирани на входа и термокамери.

"Предишният път с онлайн обучението изпуснахме страшно много от практическата час на медицината, от тази година учим и физиология и се надяваме да няма удължаване на тези две седмици“, поясни в „Хоризонт до обед“ Велина Пенчева, втори курс в Медицинския университет във Варна за проблемите с ученето онлайн. 

„Тези колеги, които лятото отидоха на стаж по болниците, успяха да наваксат с изпуснатия материал от миналата учебна година.

Останалият материал не беше наваксан и не сме и правили опит да го направим. Това ни се отразява много негативно – мислим, че няма да можем да се справим. Освен това по-трудно разбираш къде са ти пропуските в обучението."

По думите на Велина Пенчева най-голяма зараза с коронавирус на младите хора става в дискотеките, а не в университетите, където са взети всички мерки. Според нея трябва да се затворят нощните заведения и дискотеките.

Още по тематите в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследване: Одобрението към ЕС и НАТО расте, към Русия - намалява

" Има консолидация около идеята за принадлежността на България към ЕС и НАТО, които се одобряват, даже одобрението расте през 2024 г. ".  Това заяви пред БНР социологът Вероника Димитрова от Фондацията за хуманитарни и социални изследвания, която заедно с "Алфа Рисърч" направи проучване за руската пропаганда у нас.  "Въпреки бума на..

публикувано на 29.08.24 в 10:17

"Евробокс" ви среща с посланика на Израел Н. Пр. Йоси Леви Сфари

В първия ден на "Банско джаз фестивал" изява имаше триото на джаз китариста Мишел Сажрауи от Назарет. За концерта в Банско пристигна и посланикът на Израел в България - Негово превъзходителство Йоси Леви Сфари. Това беше и поводът за гостуването му в предаването “Евробокс” за европейска музика на програма "Хоризонт".  Културните..

публикувано на 29.08.24 в 08:27

Ангел Престойски: Всеки в тази държава може да ползва вода колкото си иска без да я плаща!

Над 410 населени места у нас с 420 хил. жители са на воден режим, а други 456 изобщо не знаят какво е това водоснабдяване и канализация. Над 50% от водата се губи по мрежата заради течове от остарелите тръби или кражби. Това са малка част от констатациите, които направиха от "Зелено движение".  Пред БНР председателят на Съюза на ВиК операторите и..

публикувано на 28.08.24 в 15:32

"Школо": Не са водени разговори с нас за наредбата за е-дневниците

Подготвяме се за началото на учебната година. Отворени сме за диалог по всяка тема . Насреща сме да коментираме какво ще е най-добро за българското образование, за да върви напред.  Това заяви пред БНР Любомир Ваньов - изпълнителен директор на системата "Школо", която администрира по електронен начин дневниците в българските училища. В..

публикувано на 28.08.24 в 10:04

Потушен е пожарът в района на варненското село Тополи

Потушен е пожарът, който възникна днес в местността Клисе баир в района на село Тополи край Варна.  Огънят обхвана сухи треви, няма опасност за населеното място. Пожар край варненското село Тополи в местността Клисе баир    

публикувано на 27.08.24 в 20:55
проф. Иван Желев

Проф. Иван Желев: Целта на разкола в УПЦ е да се завземат огромни църковни имоти

Не мисля, че има в какво да бъде обвиняван патриарх Даниил за изказването. Той не е направил официално изявление, той  е говорил от амвона в църквата "Св. Иван Рилски" в Перник като глава на БПЦ. Това каза богословът проф. Иван Желев, бивш директор на дирекция „Вероизповедания“ в интервю пред БНР по повод изказването на главата на БПЦ за..

публикувано на 26.08.24 в 18:05

Симеон Ананиев: Красимира Стоянова ще е подложена на много голям натиск

" БДЖ няма да е на печалба . Никога железницата не е била на печалба. Тя косвено е на печалба, защото осигурява мобилност на хората, на бизнеса и оттам държавата печели. Въпросът е друг - че за всяка област ние трябва да имаме някаква разписана програма - с финансиране и отговорности . Докато не стане това, всеки следващ министър ще се снима,..

публикувано на 26.08.24 в 15:37