Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пациентска асоциация настоява за спешни действия при ревматичните заболявания

| Интервю
Снимка: pixabay

Асоциацията на пациентите, активни в здравеопазването, организира събитие под надслов "Без време за чакане. Спешни действия за ревматичните пациенти в България". 

Пред БНР председателят на Асоциацията Анета Драганова подчерта, че вече 14 години работят по тези теми. 

"Ние сме постигнали ранна диагностика и благодарение на нея има все пак повишаване ръста на пациентите, които достигат до лечение, но това е твърде недостатъчно спрямо тенденциите в Европа". 

По думите ѝ голяма част от пациентите с такива диагнози са недоволни от това, че са твърде малък брой експертните лекарски комисии и хората трябва да пътуват. 

"Това товари техния бюджет в семейството. Освен това, тези хора много често ползват и придружители и за да пътуват, те трябва да отсъстват от работа, да ползват болнични и т.н.". 

Тази експертна лекарска комисия утвърждава лечението и издава протокол, който е валиден 6 месеца, обясни Анета Драганова. Настояването е този протокол да бъде за по-дълго време, за да може хората да не се разкарват на всеки 6 месеца до комисия. 

Тя цитира икономически анализ на ЕКИП, според който след пандемията има ръст на заболеваемостта, т.е. има много новодиагностицирани пациенти. По думите ѝ системата заплаща част от лечението - 75%, а 25% като отстъпки го доплаща индустрията

Не малки разходи пациентът вади от собствения си джоб, подчерта Драганова и добави: "Годишно пациентът, за да бъде пълноценен, вади от 1000 до 4500 лв. Над половината от нашите пациенти са с под 2000 лв. доход. Това е защото много малко фирми в частния сектор наемат хора с ТЕЛК". 

Друго затруднение, по думите ѝ, е, че броят на ревматолозите в България е твърде малък. Специализантите също са много малко. Големият фокус на ревматолозите е в големите градове, което е сериозен проблем и за достигане на ранна диагностика, и за проследяване, и за постъпване в клиника, когато се налага, обясни Анета Драганова. 

Във всички иновативни терапии в даден момент нашите лекарства изчезват от пазара - посочи като друг проблем тя и изтъкна, че на тези лекарства се прави сериозен реекспорт заради ниските им цени. Тези пациенти често прекъсват терапия и остават без лечение, в следствие на което се влошава тяхното състояние, предупреди тя. По думите ѝ само 15% от пациентите с ревматични заболявания се лекуват с иновативни терапии, които се прилагат в Европа.

Драганова заяви, че имат няколко препоръки към здравната система. Едното искане е достъпът за пациентите до терапия да стане доста по-лесен и ефективен. Също така да се увеличи броят на експертните лекарски комисии, както и да се оптимизира разпределението на средствата в ревматологията. 

Цялото интервю на Диана Дончева с Анета Драганова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04