Това заяви пред БНР доц. Велислава Петрова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" преди днешната дискусия във Факултета по журналистика и масова комуникация за явлението "Исторически парк".
"Тази връзка между политика и популярна култура я виждаме особено в последната кампания в САЩ през това, което Туитър направи, блоговете направиха. Виждаме го при "Величие" през тяхното сдвояване с различни актьори, които са много активни в онлайн пространството".
Около 2015 – 2016 г. започна едно много интензивно строене на различни атракциони с по-сериозна националистическа претенция, посочи тя и добави:
"Ние се опитвахме да разберем какво ги мотивира. Така се насочихме към "Историческия парк", който тогава беше нещо в началото".
За доц. Петрова е притеснителна сериозността, с която се възприемат този тип атракциони:
"Започваме все по-сериозно да ги възприемаме. Струва ми се, че това, което пропускаме, е да ги възприемаме като на шега, като нещо, което няма тази претенция за автентичност, а по скоро има претенция за място, което създава някакво преживяване".
Тя отбеляза липсата на сериозност на националното, което продължава да е много сериозна тема.
Влизането на Ивелин Михайлов в политиката и успехът му изненадаха всички, подчерта доц. Петрова в предаването "Преди всички".
"Как се случва този преход от култура към политика?", попита тя и добави:
"Какво успява да катализира вота на хората и доверието, което те изграждат към нещо, което стартира всъщност като атракцион".
В случая с "Историческия парк" интересното е, че за разлика от много други построени по същото време обекти, липсваше идеята за автентичност, отбеляза тя. И наблегна на голямото онлайн присъствие на формацията.
"Нашата култура има нужда по някакъв начин да преживява националната си идентичност. За съжаление, начините, по които сме научени това да го правим, обикновено са свързани с нещо в миналото, с някаква гордост в миналото, с търсене на някакви загубени корени. Затова се получава и тази фиксация по конструирани паркове, наследства, които да дадат на всички нас възможността да се сплотим около някаква обща идея. Същевременно виждаме, че обществото е разделено на групи. Не всички харесват тези начини на изживявана на българското. Мисля, че оттам идват и тези деления, които виждаме", обясни още доц. Петрова.
Цялото интервю на Силвия Великова с доц. Велислава Петрова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Служебният кабинет предлага до края на март да е в сила законът за извършване на разходите и събиране на приходите, който трябва да замени редовен бюджет. Това става ясно от публикувания на сайта на Народното събрание законопроект, показа проверка на БНР. В него се уреждат приоритетите при плащанията от държавната хазна, както вече бе анонсирано от..
"За" или "против" европейските регулации на изкуственият интелект? Това като че ли е малко закъснял дебат на фона на действащото законодателство в ЕС. Бизнесът предупреждава – законодателството може да доведе до отлив на знаещи и хора от Европа в полза на САЩ и Китай . Може ли Европа да има изкуствен интелект при наличие на зелени политики в..
В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската православна църква е "запазена марка" . Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна..
Под знака на 20-ата годишната от членството в НАТО българската армия посрещна и изпрати 2024-а година. Но във времето на навлизането в третото десетилетие от членството ни вече стават ясни много истини за състоянието на отбраната. " Прекалено много се криехме в тези 20 години зад колективната отбрана - те ще ни помогнат, те ще ни спасят...
" Къса клечка изтегли служебният министър на земеделието Георги Тахов . Беше ясно, че чумата по дребните преживни животни няма да ни подмине. Меко казано, той предприе странно действие, като поиска трети проби. От Агенцията по храните на Комисия по земеделие признаха, че това е неправомерно действие". Това коментира пред БНР Анета Божидарова от..
Дните от последния месец от годината отварят широко вратите на дарителството и човешката съпричастност. Историята на Силвия Ковачева и нейните две дъщери е изпълнена с болка и надежда, с усмивка и благодарност. Третокласничката Теодора ходи на училище с инвалидна количка, а по-голямата ѝ сестра Ивелина продължава да рисува икони и единствената..
В 12 села все още има абонати без ток - това са над 150 абоната , съобщи пред БНР кметът на Ловеч Страцимир Петков. Това е и причината днес жители на ловешки села да излязат на протест . Обявено е, че ще блокират пътя София - Варна при пътен възел "Абланица" . По информация на "Електрохолд" без ток има населени места в общините Троян, Тетевен и..
Полезното за държавата е да се сформира редовно правителство. Тепърва ще разбираме какво означава Шенген на всички нива. Това мнение изрази пред..
В края на 2024-та година Синдикатът на административните служители "Подкрепа" започна национална кампания под наслов "Нашият глас за отнетия клас!" с..
"Министерският съвет изпълни задължението, което трябваше да изпълни по силата на текст от Кодекса на труда. Трябваше да се изпълни – все още не е..