Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Драганов: Карантинните хотели могат да намалят натиска върху здравната система

Румен Драганов
Снимка: БГНЕС

Хотелиерският бизнес декларира готовност да предостави над 3 хиляди легла в цялата страна, където да се настаняват карантинирани лица, хора в изолация и близки на болни от Covid-19. Разговорът по темата между представители на туристическия бранш и здравното министерство предстои в понеделник.

И в момента в хотелите има обособени карантинни стаи, а мерките за сигурност са на много високо ниво, посочи пред БНР Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.

От опита на други страни може да видим, че карантинните хотели могат да се използват и за медицински персонал, който е командирован в друго населено място за работа в Covid отделенията, обясни той.

Или ако работещите в в Covid отделенията не желаят да се връщат обратно вкъщи, за да не провокират разпространение на заразата в опасната група – родители, деца и други, могат да ползват тези хотели. Лекари, медицински сестри от една страна. От друга страна имаме много хора, които се самокарантинират по някаква причина, защото са били контактни. За да не стоят вкъщи, те могат да бъдат на такива хотели. Вече има добра практика в много страни по света.“

Според Драганов карантинните хотели са добра алтернатива, "ако има по-голямо число заразени и по-голяма паника сред населението". 

Те не са болници, там няма медицински персонал. Просто хората се самокарантинират, както се препоръчва да останете вкъщи, ако сте били контактни или имате положителен тест, но нямате симптоматика. А когато има каквото и да е влошаване, вече се отива в болница“, поясни Руметн Драганов. По думите му хората са психически натоварени и при всяка болка в гърлото или хрема си мислят, че е коронавирус.

Това създава натиск върху лечебните заведения. По-добре е действително да се използва една такава база, така че те могат да бъдат отделени и да изчакат този карантинен период от 10 дни или 14 дни, или колкото се определят оттук нататък, за да може те самите а бъдат спокойни.“

Има себестойност на нощувката. Това ще бъде полезно, защото ще бъдат запазени работни места, отбеляза още Румен Драганов в предаването „Преди всички".

„Цената в един хотел е значително по-ниска от цената в болнично заведение, по начина, по който го искат болниците в момента.“

От бранша прогнозират силен вътрешен туризъм през зимния сезон.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Кое е най-подходящото място за карантинен хотел за заразени с Covid-19

Базата на Министерския съвет в курорта Пампорово е най-подходящото място за карантинен хотел за Covid-19. Това заяви пред кореспондента ни в Смолян Радостина Чернокова, председателят на Регионалната туристическа асоциация „Родопи“ Пантелей Мемцов по..

обновено на 06.11.20 в 16:20
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество..

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата...

публикувано на 15.11.24 в 15:09