Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпреки географската близост Северна Македония остава далечна за България държава

Станимир Панайотов: Борисов ще се опита да се превърне в бащица-обединител на Западните Балкани

Ветото е разчистване на сметки с нас самите, има несигурност за нашата собствена идентичност, казва ученият

Бойко Борисов и Зоран Заев по време на официалната междудържавна среща в Скопие и Дойран, август 2019 г.
Снимка: БГНЕС

Съвсем скоро премиерът и кабинетът ще смекчат позицията си за Северна Македония. Това прогнозира пред БНР Станимир Панайотов, научен сътрудник към Института за социални и хуманитарни науки - Скопие и в Центъра за академични изследвания в София.

„Твърдата позиция на Захариева или на кабинета – както искате я наречете, ще стане скоро за посмешище в международен план основно“, заяви Станимир Панайотов и припомни политиката на премиера Борисов често да „хвърля под автобуса своите политически колеги и партньори“.

Панайотов допълни, че Борисов „няма да бъде още дълго на небосклона като лидер и нито един политически лидер не иска да бъде запомнен, особено в международната история, като разединител“.

Най-вероятно ще видим обичайния сценарий, при който Борисов смекчава позицията и се опитва да се превърне в добрия бащица-обединител на Западните Балкани.“

Изборът, който отдавна е направила българската историческа наука, в момента отеква и се отразява в политическа кампания, подчерта Станимир Панайотов в предаването „Хоризонт до обед“.

„Не иска много, за да може Борисов, кабинетът, дори целият български народ да се превърне в заложник на исканията на ВМРО, поради простата причина, че те извират органично и спонтанно от българската история, от българската историческа наука и образование по история. В България тези идеи за някакъв български македонизъм – ние сме откърмени с тях.“

„До голяма степен това вето е заложничество на партията на т.нар. българско ВМРО, които за пръв път от създаването си в началото на 90-те години имат възможност да изнесат собствените си тези на международната сцена. Това е много важен момент за българското ВМРО“, коментира Станимир Панайотов.

Всяка държава в Европейския съюз има форма на свой собствен национализъм и драматични реакции към местен национализъм. Въпросът е дали този национализъм или патриотизъм е разбираем. Основният проблем е дали ни разбират – засега не, смята той. 

„Въпреки че става дума за външнополитическо действие и инструмент – налагане на вето, това е само повод за вътрешнополитическо разчистване на сметки с нас самите. Става дума по същество за вътрешна несигурност, свързана с нашата собствена идентичност", посочи Панайотов

Истината е, че въпреки географската близост – на 200 километра от София, Северна Македония остава изключително далечна за България държава, каза още Панайотов.

Да бъдеш българин или българеещ се македонец, гражданин на Северна Македония, е просто един алтернативен начин да бъдеш македонски родолюбец. И това много трудно се разбира в България.“

Медийните канали, по които може да се случи друго политическо говорене у нас по темата за Северна Македония са доста ограничени, отбеляза ученият.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Главчев

Кабинетът предлага до края на март да е в сила законът, който трябва да замени редовен бюджет

Служебният кабинет предлага до края на март да е в сила законът за извършване на разходите и събиране на приходите, който трябва да замени редовен бюджет. Това става ясно от публикувания на сайта на Народното събрание законопроект, показа проверка на БНР. В него се уреждат приоритетите при плащанията от държавната хазна, както вече бе анонсирано от..

публикувано на 02.01.25 в 12:08

Защо еврорегулациите на ИИ може да направят ЕС неконкурентноспособен?

"За" или "против" европейските регулации на изкуственият интелект? Това като че ли е малко закъснял дебат на фона на действащото законодателство в ЕС. Бизнесът предупреждава – законодателството може да доведе до отлив на знаещи и хора от Европа в полза на САЩ и Китай .  Може ли Европа да има изкуствен интелект при наличие на зелени политики в..

публикувано на 02.01.25 в 10:13

Заплаха ли е старостилната църква за БПЦ?

В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската православна църква е "запазена марка" . Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна..

публикувано на 31.12.24 в 15:02

Военен обзор за отминаващата 2024-а

Под знака на 20-ата годишната от членството в НАТО българската армия посрещна и изпрати 2024-а година. Но във времето на навлизането в третото десетилетие от членството ни вече стават ясни много истини за състоянието на отбраната. " Прекалено много се криехме в тези 20 години зад колективната отбрана - те ще ни помогнат, те ще ни спасят...

публикувано на 31.12.24 в 12:39

Скандалите в земеделието и земеделието извън скандалите

" Къса клечка изтегли служебният министър на земеделието Георги Тахов . Беше ясно, че чумата по дребните преживни животни няма да ни подмине. Меко казано, той предприе странно действие, като поиска трети проби. От Агенцията по храните на Комисия по земеделие признаха, че това е неправомерно действие". Това коментира пред БНР Анета Божидарова от..

публикувано на 31.12.24 в 11:54

Историята на Теди: История за човечност, дарителство и вяра в чудеса

Дните от последния месец от годината отварят широко вратите на дарителството и човешката съпричастност.  Историята на Силвия Ковачева и нейните две дъщери е изпълнена с болка и надежда, с усмивка и благодарност. Третокласничката Теодора ходи на училище с инвалидна количка, а по-голямата ѝ сестра Ивелина продължава да рисува икони и единствената..

публикувано на 30.12.24 в 10:48

Кметът на Ловеч: Ще имаме колективен иск към електроразпределителното предприятие, отделно ще искаме компенсации от държавата

В 12 села все още има абонати без ток - това са над 150 абоната , съобщи пред БНР кметът на Ловеч Страцимир Петков. Това е и причината днес жители на ловешки села да излязат на протест . Обявено е, че ще блокират пътя София - Варна при пътен възел "Абланица" . По информация на "Електрохолд" без ток има населени места в общините Троян, Тетевен и..

публикувано на 30.12.24 в 09:26