Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скандалите в земеделието и земеделието извън скандалите

| Интервю
Снимка: БТА-архив

"Къса клечка изтегли служебният министър на земеделието Георги Тахов. Беше ясно, че чумата по дребните преживни животни няма да ни подмине. Меко казано, той предприе странно действие, като поиска трети проби. От Агенцията по храните на Комисия по земеделие признаха, че това е неправомерно действие".

Това коментира пред БНР Анета Божидарова от Агро.тв. 

Според нея тази ситуация говори за по-голям проблем - недоверието в институциите. По думите ѝ винаги БАБХ е удобният виновник. Но тя попита и къде са били животновъдните браншови организации. По думите ѝ техният глас е бил изключително слаб и неадекватен, затова и е бил заглушен от популистките настроения. 

Александра Гинева от специализираното издание Агри.бг пък е убедена, че в основата на всичко стоят парите. Според нея за случая с чумата във Велинград не трябва да се хвърля вината само върху БАБХ или върху земеделския министър. 

"Къде бяха МВР, службите? Можем ли да си представим, че една държава се оставя да се управлява от група хора, които бранят овцете, български знамена се вееха, патриотични песни се пяха, сякаш отиваме на епопеята на Шипка", попита журналистът. По думите ѝ в основата на тези протести са били политически представители на една от партиите, която не влезе в НС. Според нея ситуацията във Велинград е дала добра отправна точка за предизборна кампания, независимо кога ще настъпи такава. 

"Непризнавайки българските проби, непризнавайки българските ветеринарни власти, непризнавайки дори клетите французи в Монпелие, просто отричаме всички и всичко, което оттук нататък означава само едно - див популизъм и все повече проблеми и санкции за държавата", прогнозира Гинева в предаването "Преди всички". 

Биляна Вачева от Агри.бг изтъкна от своя страна, че наслояването на липса на доверие, особено на местно ниво, към регионалните подразделения на БАБХ е много силно. 

Сушата и напояването беше другата важна тема за земеделието през изминаващата година. Биляна Вачева отбеляза, че последните 2 години са показали какво е вършено преди това, т.е. нищо. По думите ѝ напояването го няма заради съсипаната инфраструктура и подценяването на промените в климата. Според нея това са два коловоза, които трябва да вървят заедно. Тя смята, че могат да се намерят пари за подмяна на инфраструктурата

Журналистите посочиха кои важни неща в земеделието са се случили през 2024 г. и кои не са успели. Като положителен пример бяха отбелязани започнатите проверки за виртуални животни. Но отново нямаме Закон за браншовите организации, нямаме поземлена реформа, нямаме Закон за аграрната камара, нямаме ред и правила, по които да се движи секторът. 

Цялото интервю на Веселина Миланова с Александра Гинева, Биляна Вачева и Анета Божидарова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток

Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в..

публикувано на 03.01.25 в 13:16

Екатерина Атанасова: Бавният туризъм е възможността да се позиционираме на световната туристическа карта

Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот . Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти.  Тази идея у нас прави своите първи стъпки , посочи пред БНР..

публикувано на 03.01.25 в 10:34

Евгений Орашъков: Цената на земеделската земя се понижава

Цената на земеделската земя в България се понижава. Това заяви пред Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Той уточни, че това са данни от техните наблюдения на пазара, а официалната статистика за 2024 г. предстои да излезе.  "Колко точно е понижението - трудно може да се обобщи. На места..

публикувано на 03.01.25 в 09:44

1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица

1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани". 31 са пострадалите живи птици, открити от доброволци, като над 50% от тях са с трайни увреждания и няма да могат да бъдат върнати в природата , уточни тя. Според аутопсията, става дума за..

публикувано на 03.01.25 в 08:02
Димитър Главчев

Кабинетът предлага до края на март да е в сила законът, който трябва да замени редовен бюджет

Служебният кабинет предлага до края на март да е в сила законът за извършване на разходите и събиране на приходите, който трябва да замени редовен бюджет. Това става ясно от публикувания на сайта на Народното събрание законопроект, показа проверка на БНР. В него се уреждат приоритетите при плащанията от държавната хазна, както вече бе анонсирано от..

публикувано на 02.01.25 в 12:08

Защо еврорегулациите на ИИ може да направят ЕС неконкурентноспособен?

"За" или "против" европейските регулации на изкуственият интелект? Това като че ли е малко закъснял дебат на фона на действащото законодателство в ЕС. Бизнесът предупреждава – законодателството може да доведе до отлив на знаещи и хора от Европа в полза на САЩ и Китай .  Може ли Европа да има изкуствен интелект при наличие на зелени политики в..

публикувано на 02.01.25 в 10:13

Заплаха ли е старостилната църква за БПЦ?

В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската православна църква е "запазена марка" . Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна..

публикувано на 31.12.24 в 15:02