Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надежда Цекулова: Затварянето отново засяга най-силно децата и хората с увреждания

Надежда Цекулова
Снимка: Ани Петрова

Най-засегнати при налагането на каквито и да било ограничения са децата и хората с увреждания, припомнят от Българския хелзинкски комитет (БХК) на прага на новото затваряне на редица дейности и обекти в страната от утре.

През последните месеци сме свидетели на демонстративно бездействие на здравните власти, а сега отговорността отново се прехвърля върху хората, които не спазват мерките, коментира пред БНР Надежда Цекулова, програмен директор „Кампании и комуникации“ в БХК.

„Нашият призив е българските управляващи да погледнат какво казва науката, какво казва статистиката и какво казва мнозинството от родителите за начина, по който децата преживяват тези ограничения.“

Неефективността на дистанционното обучение не е най-голямото притеснение, знания се наваксват, изтъкна Цекулова. „Най-голямото ни притеснение е какво се случва с емоционалната стабилност на децата. Изследвания на международни организации показват, че огромна част от децата изпитват психологически дискомфорт и имат промени в емоционалното си състояние при по-продължителна изолация“. 

Когато тревожните периоди при децата продължат дълго време, може да се стигне до значимо повишаване на риска от отключване на психични заболявания в по-късен период, допълни тя, позовавайки се на медицински проучвания.

В България има близо 1 милион деца на възраст между 5 и 18 години. 

„Международните организации направиха оценка на ситуацията още през април и в пътната карта на Европейската комисия за отхлабване на мерките през пролетта, училищата са посочени като първите институции, които трябва да бъдат отворени. Когато държавите започнат да отпускат мерките, първите, които трябва да бъдат върнати в обичайната им социална среда, трябваше да бъдат децата“, подчерта Надежда Цекулова в предаването „Преди всички“. 

Относно апела на Хелзинкския комитет Министерството на здравеопазването да прецизира мерките за хората с увреждания и да организира среща с техни организации, Цекулова отбеляза, че писмото е било прието, но няма резултат.

Никой не ни отговори и в настоящата ситуация отново тези хора са затворени по домовете си, без достъп до обичайната си терапия, принудени да изпълняват мерки, които водят до тежък регрес в тяхното здравословно състояние“. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02