През последните месеци сме свидетели на демонстративно бездействие на здравните власти, а сега отговорността отново се прехвърля върху хората, които не спазват мерките, коментира пред БНР Надежда Цекулова, програмен директор „Кампании и комуникации“ в БХК.
„Нашият призив е българските управляващи да погледнат какво казва науката, какво казва статистиката и какво казва мнозинството от родителите за начина, по който децата преживяват тези ограничения.“
Неефективността на дистанционното обучение не е най-голямото притеснение, знания се наваксват, изтъкна Цекулова. „Най-голямото ни притеснение е какво се случва с емоционалната стабилност на децата. Изследвания на международни организации показват, че огромна част от децата изпитват психологически дискомфорт и имат промени в емоционалното си състояние при по-продължителна изолация“.
Когато тревожните периоди при децата продължат дълго време, може да се стигне до значимо повишаване на риска от отключване на психични заболявания в по-късен период, допълни тя, позовавайки се на медицински проучвания.
В България има близо 1 милион деца на възраст между 5 и 18 години.
„Международните организации направиха оценка на ситуацията още през април и в пътната карта на Европейската комисия за отхлабване на мерките през пролетта, училищата са посочени като първите институции, които трябва да бъдат отворени. Когато държавите започнат да отпускат мерките, първите, които трябва да бъдат върнати в обичайната им социална среда, трябваше да бъдат децата“, подчерта Надежда Цекулова в предаването „Преди всички“.
Относно апела на Хелзинкския комитет Министерството на здравеопазването да прецизира мерките за хората с увреждания и да организира среща с техни организации, Цекулова отбеляза, че писмото е било прието, но няма резултат.
„Никой не ни отговори и в настоящата ситуация отново тези хора са затворени по домовете си, без достъп до обичайната си терапия, принудени да изпълняват мерки, които водят до тежък регрес в тяхното здравословно състояние“.
Професията „Говорител“ в радиото – може би мислите, че такава вече няма. И ще бъдете прави. И не съвсем. Защото радиото е приемственост. Защото всеки, който е заставал пред микрофон, милее за езика и преболедува със сърцето всяка грешка . И защото и днес са живи уроците, които по-опитните са предали на по-младите. Срещаме ви с двама..
„Трябва да има ясна регламентация при извънпистовото каране и за категоризация пистите“. Това каза пред БНР доц. Петър Янков, преподавател в Националната спортна академия. „За радост част от нещата се свършиха – има Закон за туризма и има някаква регламентация за пистите, за обезопасяване и информационна обезпеченост – но все още не е ясно..
Има ли надежда за пробив в лечението на Covid-19? Лекарство от мекотело се оказва 27 пъти по-ефективно от ремдесивир срещу коронавирусната инфекция в рамките на лабораторни експерименти, твърди в своя публикация едно от авторитетните научни списания. Търговските права за продажбата на плитидепсин са на испанска компания. В страните от ЕС..
„Целият ентусиазъм дойде от това, че родителите на бебета с тегло под нормата имат нужда да бъдат зарадвани “. Това сподели в предаването „Преди всички“ Моника Златанова от Фондация „Нашите недоносени деца“ за идеята да се изработят мартенички за недоносените бебета в неонатологичните отделения. Тази година кампанията се прави за втори път -..
„Получаваме този удар и това решение на министъра на здравеопазването за въвеждане на задължителен PCR тест за влизащите от европейски страни у нас граждани е абсолютно несъгласувано и неочаквано “. Това заяви пред БНР Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Борда по туризъм, във връзка с това, че Националният борд по туризъм и Националната..
Към момента образователните школи, центрове и занимални за деца до 4 клас работят при спазване на установените условия. Работи се в малки групи, децата са намалели, обясни пред БНР Жаклин Кунович, която е управител на такъв център в София. „Донякъде изкуствено поддържаме ниски бройки на групите, именно за да няма много деца на едно място,..
На фона на епидемичната обстановка в страната и проблемите с дистанционното обучение на учениците, две училища в Северозапада не са прекъсвали своето присъствено обучение. Това са училищата за лишените от свобода към затвора във Враца. Едното училище - „Мито Орозов“, е към самия затвор. Там учат и получават професия пълнолетни затворници,..
„Една година сме в състояние на болест заради изгубения комфорт в живота ни. В този смисъл освобождаването на мерките е добра стъпка. Но като лекар..
„ Промяната в Русия не минава през избори. Това е един автократичен режим. Но доброто в тази промяна е, че Навални не може да загуби . Той се върна..
Заведения за хранене в страната отварят самоволно от 1 февруари. Нощни клубове и дискотеки ще подновят работата си от 1 март. Това обявиха..