Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мингма Джи Шерпа: Целта ни е кристално ясна - К2

Мингма Джи Шерпа
Снимка: Фейсбук страница

В поредица от интервюта за експедициите, които тази зима ще направят опит за зимно изкачване на К2 - последният осемхилядник на планетата, неизкачен през зимата - представяме плановете и гледните точки на участници и ръководители.

След разговорите с Али Садпара и Сержи Минготе, попитахме за предстоящия сезон в Каракорум и Мингма Джи Шерпа - той ще ръководи екип от шерпи, които този месец се очаква да пристигнат от Непал в Пакистан. Миналата година Мингма Джи ръководеше също експедиция, която направи опит за зимно изкачване на пакистанския първенец. Тогава, както във всички предходни опити в десетилетията, метеорологичните условия попречиха на плановете. Исландецът Джон Снори достигна 6600 метра височина. След експедицията той обвини ръководителя й Мингма Джи в не добра организация, а тази година се насочи към услугите на небезизвестния пакистанец Али Садпара, който има богат опит не само в изкачванията на осемхилядници, но и в зимните експедиции.


Мингма Джи е един от най-опитните шерпи, директор на една от големите непалски трекинг агенции. Първата му експедиция е през 2006 г., на Манаслу. Изкачил е всички осемхилядници, без Шиша Пангма. Бил е 5 пъти на Еверест - два пъти от север и 3 пъти от юг. Изкачил е също К2 (2 пъти), Канчендзьонга, Лхотце, Макалу, Чо Ою, Дхаулагири, Манаслу (4 пъти), Нанга Парбат, Анапурна, Гашербрум-1, Гашербрум-2, Броуд Пик. 

Достигал е 8300 м височина на Южната стена на Лхотце - прословутата 3000-метрова стена, считана за едно от най-големите предизвикателства във височинния алпинизъм. Мингма е първият соло катерач от Непал. Осъществява първото солово изкачване на сложния връх Chobuje (6685м) от запад. Осъществява премиерно изкачване и на шестхилядниците Cheki-Go (6257 м) и Bamongo (6400 м). Има изкачвания на още десетина върха с подобна височина.

Връх К2


В средата на ноември непалецът обяви, че отново заминава за К2, заедно с Дауа Тензинг Шерпа и Килу Пемба Шерпа. 

“Научихме твърде много уроци от миналата зима и отново се връщаме там, напълно подготвени. Технически сме готови, подготвяме документите, което ще отнеме повече от месец. 2020 г. е кошмарна за нас, шерпите, защото останахме без доходи. Аз лично мога да си позволя някакви разходи, но са нужни средстава за екипа. Ако подкрепите нас, вие подкрепяте шерпите” - написа във Фейсбук страницата си Мингма Джи, обявявайки кампания за набиране на средства.


В интервю за БНР той обяснява защо са решили да отидат само шерпи и дали ще си сътрудничат с другите експедиции.


Мингма Джи

Интервю на Таня Иванова

Кога заминавате за Пакистан и кога трябва да сте в Базов лагер?

Чакаме си визите. Не мога да кажа кога, но вероятно до края на декември.

Тримата шерпи ли ще сте, това ли е окончателният списък на участниците?

Да, само ние, тримата.

Защо решихте да отидете само шерпи, без клиенти? Да не би да е заради историята с Джон Снори миналата година, когато той изрази недоволството си от орагнизацията на експедицията, водена от Вас?

Ние наистина искаме да изкачим върха, а с клиенти е по-рисковано през зимата. Когато имаш клиенти, не можеш да работиш свободно, защото трябва да се грижиш за тях. Зимата в Каракорум не е като зимата в Хималаите - това е нещо, което осъзнах миналата година. По-студено е.

Ще се кооперирате ли с някоя от другите експедиции или гледате на това като на състезание? Например, с Нирмал Пурджа или със Seven Summit Treks?

K2 е последният останал осемхилядник (неизкачен през зимата - бел.ред.) и всеки знае причината. Така че, мисля, че в планината ще се кооперираме. Не е като да си вкъщи и да пишеш коментари от компютъра, на топло. Когато сме в планината, ние определено обсъждаме решенията с всички от екипа, за да има напредък.

Кой ще фиксира парапетите?

Ще видим на място, в Базов лагер как да постъпим.

Каква е целта ви? Минготе си постави за цел да достигнат 8000 метра височина.

Нашата цел е кристално ясна - върхът.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Група деца от Смолян снимат филм

Група деца от Смолян снимат филм. Те са на различна възраст, но ги обединява идеята сами да създадат игрален филм. Сюжетът е криминален , а освен актьори, децата са и сценаристи, оператори и монтажисти. Учениците имат амбиция да заснемат пет сезона с по 12 епизода . Досега има готови 4 серии. Репортаж на Радостина Чернокова в..

публикувано на 21.04.25 в 18:31
Законите на Мърфи

20.04.25 - Законите на Мърфи

Рубриката от 20.4.25 година

публикувано на 20.04.25 в 11:31

Филмът "Жестокият път" тръгва по кината

От 18 април по кината тръгва новият филм за легендарната българска експедиция „Еверест ‘84“. Той се казва „Жестокият път“ – както наричат Западния гребен, най-трудния маршрут до този връх. Преди 40 години Христо Проданов става първият българин, изкачил Еверест, а по-късно други четирима алпинисти от експедицията – Иван Вълчев, Методи Савов, Кирил..

публикувано на 18.04.25 в 10:18

13.04.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 13.04.25 г. 

публикувано на 13.04.25 в 08:15

"Надпяване" – фолклорна класация, април 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 09.04.25 в 18:12
Законите на Мърфи

06.04.2025 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете рубриката " Законите на Мърфи" от 6 април 2025 г. Водещ - Даниела Якова

публикувано на 07.04.25 в 10:52

30.03.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 30.03.25 година.  Изречението на месеца е "Свободата е дар, но не и когато на мястото на стария, идва нов господар". Негов автор е Христина Борисова от Севлиево.

публикувано на 30.03.25 в 08:15