Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Декември без отпадъци“ или как да пощадим природата в празничния месец

Снимка: Ани Петрова

25 неправителствени организации започват кампанията „Декември без отпадъци“. В социалните мрежи ще се появят статии и съвети как да се намалят отпадъците през празничния месец.

Това е месецът, в който всеки от нас може да се замисли как поне нещо да спести на природата като отпадък, каза пред БНР Данита Заричинова от Екологично сдружение „За Земята“. 

Кампанията цели да провокира малки стъпки към по-малко отпадъци.

„Например в началото на месеца хората започват да украсяват домовете си, което може да се случи изцяло с естествени материали. Клонки, шишарки. Всичко, което може да украси къщата ти, без да купуваш украса, която е създадена на хиляди километри от нас и след това лесно ще стане отпадък.“

Около празниците е добре да се замислим и колко хранителни отпадъци изхвърляме. Пазаруването може да се планира по-добре, подчерта Данита Заричинова.

Инсталация на екоактивисти в шведския град Малмьо, озаглавена „Черният петък убива“. 27.11. 2020 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Има огромен натиск от страна на супермаркетите. Навсякъде има промоции. Добрата практика е да си направиш списък, преди да пазаруваш, да не ходиш гладен и да не се заглеждаш във всички промоции, защото това най-често води до последващо изхвърляне на хранителни продукти.“

Можем да пропуснем и опаковките при купуването на подаръци. „Винаги можеш да опаковаш доста интересно и различно, отново с материали, които можеш да намериш вкъщи и да преизползваш. Ние ще публикуваме в социалните мрежи малки идеи.“

Винаги можеш да подариш преживяване, което няма материална форма, вместо да купиш нещо, което след това ще бъде изхвърлено, допълни Данита Заричинова. „В нашето семейство от години си купуваме само книги, без да ги опаковаме.“

Неправителствените организации, които застават зад кампанията, очакват да вдъхновят и фирми да се включат в нея.

В нашата кампания участват малки бизнеси, местни, изцяло насочени към продукти, които заместват пластмасата за еднократна употреба. Всички останали ще се радваме да бъдат мотивирани от нашата инициатива, да мислят в дългосрочен план, не само като реклама за един месец.“ 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10